Děti se staly zásadní skupinou pro šíření koronaviru. Je nutné změnit přístup

Domácí 04. listopadu 2021 | 06:55 — Ilona Cílková
Denní počty covid pozitivních od počátku týdne útočí na desetitisícovou hranici. Podle statistik přitom značná část nově nakažených pochází z řad dětí do patnácti let. V Praze za poslední týden obnášely tři pětiny všech covid pozitivních. V celostátním měřítku jsou čísla nižší, přesto tvoří více než polovinu.
Stále řastěji se mluví o očkování dětí / Depositphotos

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je v tuto chvíli zdroj nákazy zejména mezi mladými. I když mladší jedinci bývají často bezpříznakoví či mívají lehčí průběh nemoci, ani jim se v poslední době nevyhýbá hospitalizace. Děti se staly tak významnou skupinou pro nákazu s covidovým původcem. Až do té míry, že v epidemiologii dnes hrají poměrně zásadní roli.

A stále častěji se mluví i o očkování dětí. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý týden schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech pro děti mezi pěti a 11 lety. Lékaři v této věkové skupině budou podávat dvě dávky v rozmezí tří týdnů, které budou obsahovat třetinu účinné látky oproti dávkám určeným pro dospělé a dospívající.

Několik málo zemí na světě již s očkováním takto malých dětí proti covidu-19 začalo, například Čína nedávno začala imunizovat tříleté děti. Řada zemí, které používají vakcínu od firem Pfizer/BioNTech, nicméně schvalovací proces v USA pozorně sleduje. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se případným schválením očkování pro děti začala zabývat minulý týden.

Dětem hrozí menší riziko těžkého průběhu onemocnění nebo úmrtí po nákaze koronavirem, virus nicméně i tak tuto věkovou skupinu v USA poměrně silně zasáhl. Podle FDA bylo od začátku pandemie do amerických nemocnic přijato kolem 8300 dětí mezi pěti a 11 lety, z nichž asi třetina vyžadovala intenzivní péči. Téměř sto dětí po nákaze zemřelo.

„S touto vakcínou budou děti moci znovu dělat lepší věci než být zavřené doma, dálkově se vzdělávat a nemoci se vídat se svými kamarády,“ řekla lékařka Kawsar Talaatová z Univerzity Johnse Hopkinse. „Vakcína je ochrání a zároveň ochrání naše komunity,“ dodala.

Pfizer již dříve oznámil, že v případě kladného rozhodnutí FDA začne ihned rozvážet miliony lahviček s vakcínou do ordinací lékařů, lékáren a dalších očkovacích míst. Lahvičky s dětskou dávkou přitom budou mít oranžové víčko na rozdíl od fialového, které mají nádobky se standardně silnou dávkou určenou pro starší pacienty. Zásadní důvod, proč se lidé přestali očkovat. Expertka zpražila Výborného v přímém přenosu.

Zdroj: cdc.gov, irozhlas.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu