Že hůř být už nemůže? Ale může. Po víkendovém zastavení ruských dodávek prudce zdržuje plyn

Domácí 01. listopadu 2021 | 09:55 — Ilona Cílková
Velkoobchodní cena zemního plynu v EU dnes ráno vzrostla až o jedenáct procent v reakci na zastavení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, k němuž došlo v sobotu. Rusko plynovodem posílá plyn do Německa, a to skrze Bělorusko a Polsko. Plynovod zajišťuje zhruba pětinu pozemních dodávek ruského plynu do EU.
Velkoobchodní cena plynu v EU se v reakci na zastavení dodávek vrátila nad úroveň 70 eur za megawatthodinu / Depositphotos

Velkoobchodní cena plynu v EU se v reakci na zastavení dodávek vrátila nad úroveň 70 eur za megawatthodinu. V pátek přitom klesla dokonce pod úroveň 65 eur za megawatthodinu, nejníže od poloviny září, ruku v ruce s optimismem ohledně ruských dodávek a meteorologickou předpovědí poměrně teplého počasí v EU. Ruský prezident Vladimir Putin totiž přislíbil, že Rusko začne více plyn do EU dodávat 8. listopadu.

Fakt, že plynovodem Jamal přestal z Ruska do Evropy téct plyn, je velmi závažný. Pokud se nejedná o krátkodobou, například technickou záležitost, jež se vyřeší v řádu hodin, bude následkem situace další citelné zdražení velkoobchodních plynu v EU. Přerušení dodávek přichází v nejméně vhodnou dobu, kdy obchodníci s plynem vyčkávají, zda slib Vladimíra Putina, že Rusko dodá Evropě více plynu, není opět jen planý.

V pátek před víkendem se cena velkoobchodního plynu v EU propadla nejníže od poloviny září, pod 65 eur za jednu megawatthodinu. I tak však zůstává na násobcích své běžné před pandemické ceny kolem 15 či 20 eur za megawatthodinu. Začátkem října však dosáhla úrovně až takřka 160 eur za megawatthodinu. K poklesu o skoro 100 eur na megawatthodinu od té doby došlo zejména právě pod vlivem příslibů ruského prezidenta Putina, že plynárenský monopol Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, dodá do EU více plynu.

Pokud se situace kolem Jamalu rychle nevyřeší, velkoobchodní ceny plynu v EU vylétnou minimálně o vyšší desítky procent. Zřejmě byt opět atakovaly úroveň alespoň 100 eur za megawatthodinu. Ruku v ruce s tím by stoupla pravděpodobnost dalších krachů dodavatelů energií v ČR. Následovníků firem typu Bohemia Energy může být v takovém případě hned několik. Pochopitelně by toto tedy znamenalo další zdražování odběratelů plynu či i elektřiny z řad českých domácností. Cena pohonných hmot letí tryskem vzhůru. Zoufalým řidičům ale vysvitla jiskřička naděje.

Zdroj: kurzy.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si dát pozor na pokuty

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu