Náhodný objev, který může změnit budoucnost lidstva
Používání plastových igelitek výrazně přispívá ke globálnímu znečištění. Díky objevu španělské bioložky Federico Bertocchiniové to může být brzy jinak. Náhodou totiž zjistila, že plasty jsou oblíbenou pochoutkou jedné z housenek.
Housenka, která je běžně používána jako návnada pro ryby, je schopna konzumovat plastové nákupní tašky vyrobené z polyetylénu. V přírodě se larva zavíječky voskové běžně živí včelím voskem nebo medem a vědci o jejích alternativních chuťových preferencích netušili.
Bioložka Federica Bertocchiniová z Institutu biomedicíny a biotechnologií (CSIC), která je amatérskou včelařkou, odstraňovala parazitické zavíječe ze svých úlů a dala je do plastového sáčku. Housenky v plastovém sáčku nechala pár minut bez dozoru, a když se k nim vrátila, zjistila, že sáčky byly samá díra a housenky byly pryč. To byl počátek geniálního objevu, o kterém píší s nadšením světová média.
Pozoruhodné housenky na sebe vzápětí přitáhly pozornost vědců. Výzkumníci z Cambridgeské univerzity v rámci experimentu dali sto larev zavíječe do igelitek ze supermarketu. Po 40 minutách byly v igelitkách díry a po 12 hodinách zmizelo 92 gramů plastové hmoty, což vědci považují za mimořádný úspěch.
Vědci nyní doufají, že pokud se jim podaří objevit enzym, který je zodpovědný za "trávení" igelitek, mohli by tak očistit planetu zamořenou plasty.