Schillerová aspiruje na titul nejhoršího ministra financí. Ekonomové si nebrali servítky

Domácí 04. října 2021 | 07:58 — Ilona Cílková
Ministryně financí Alena Schillerová se dostala pod palbu kritiky ekonomů. Její vyjádření na twitteru ohledně čtvrtečního zvýšení úrokových sazeb České národní banky považují za naprosto nekompetentní.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek zvýšila na 1,5 procenta základní úrokovou sazbu / Depositphotos

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil, že výrok paní ministryně je naprosto nekompetentní. Ekonom a bývalý viceguvernér ČNB  Mojmír Hampl byl ještě tvrdší. Schillerová se podle něj zapíše jako nejhorší ministr financí po roce 1989. 

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Ekonomové čekali zvýšení sazby o 0,5 procentního bodu. Jde o nejvýraznější růst sazeb od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.

Schillerová řekla, že ČNB přehodila výhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země a zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně.

„Já úplně nerozumím tomu obsahu. Za prvé, měnová politika není výlučnou politikou hospodářské politiky. Vedle toho jsou i možná důležitější politiky, jako je fiskální a strukturální. Takže tady buď mluví paní ministryně o sobě a o nás všech. Nevím, jestli fiskální politika převedla také výhybku k rozvojovému světu. Podle mne data o tom nesvědčí." Její slova Rusnok považuje za naprosto nekompetentní. „Používají se pojmy, které nesedí. Hospodářskou politiku z 50 možná až 60 procent tvoří i ona," uvedl guvernér s tím, že sazby budou zvyšovat i další země, které nejsou rozvojové. Zároveň dodal, že se necítí pod politickým tlakem.

Bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se do Schillerové pustil ještě tvrději. „Snad si nepamatuju, kdy by paní doktorka Schillerová řekla kompetentní výrok k rozpočtové politice a hospodářské politice, aby mě to netrklo do očí,“ prohlásil. „Až se jednou budou psát dějiny hospodářské politiky pandemické a popandemické a možná od roku 1989, ona možná bude mít místo nejhoršího ministra financí za tu dobu," řekl o vicepremiérce.

„Můj negativní postoj k restriktivní měnové politice v době křehkého hospodářského oživení samozřejmě platí,“ sdělila České televizi v reakci na Rusnokova slova Schillerová. Za svým vyjádřením si stojí a domnívá se, že je jasné a srozumitelné. „Že se panu guvernérovi nelíbí, to mě nepřekvapuje,“ dodala. Krok ČNB zhodnotil i premiér Andrej Babiš. Podle něj zvýšení sazby poškodí ekonomiku, dotkne se situace domácností, které čerpají úvěry, a zhorší i finanční situaci všech firem. Česká národní banka vyrazila dech úplně všem. Nejvíce ale zřejmě ministryni Schillerové.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Faceliftovaný TUCSON se širokou nabídkou motorizací přijel již i na český trh

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu