Komplikace v dopravě a vyvrácené stromy. Na Česko se žene silný vítr, varují meteorologové

Domácí 04. října 2021 | 15:48 — Ilona Cílková
Česko čeká ještě dva dny příjemné teplé počasí, meteorologové však varují i před silným větrem. Na úterý a noc na středu vydali výstrahu. Ve východní části území bude vítr dosahovat rychlosti více než 65 kilometrů za hodinu.
Česko se musí připravit na silný vítr / Pixabay Reslmaier

Začátek týdne s sebou přinese příjemné počasí i nadprůměrně vysoké teploty. V pondělí se budou pohybovat mezi 18 a 22 °C, z rána se místy mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Během noci na úterý teploty klesnou ke 14 až 10 °C. V průběhu noci bude polojasno až oblačno, místy meteorologové očekávají mlhu. Na západě Čech se ojedinělé může objevit slabý déšť.

Počasí v úterý bude podobné jako v pondělí. Během dne bude jasno až polojasno, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) však upozorňuje, že by se během dne mohl objevit déšť, přeháňky a ojediněle i bouřky. Ráno se očekávají mlhy. Nejvyšší teploty však vystoupají k 20 až 24 °C. Vát bude vítr o síle 10 metrů za sekundu, místy s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu. Na horách na severu však naberou na síle až 30 metrů za sekundu – 110 kilometrů za hodinu. Od středy teploty klesnou, a to v průměru k maximálně 15 °C, ve čtvrtek o stupeň vystoupají k 16 °C. Během dne se může objevit i občasný déšť či přeháňky. Převážně bude zataženo až oblačno.

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahu na silné větry. Ačkoliv budou úterní teploty přesahovat 20 °C, Češi se musí připravit i na silné nárazy větru, a to zejména na východě Česka.

Jihovýchodní až jižní vítr bude dosahovat síly nad 65 kilometrů za hodinu. „Může poškodit stromy a lesní porosty, stejně tak jsou možné i menší škody na budovách,“ uvádí ČHMÚ na svých stránkách. Lidem hrozí i nebezpečí úrazů z uvolněných předmětů či zlomených větví.

Pravděpodobně budou i komplikace v dopravě. „Doporučuje se zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty,“ varují meteorologové. Lidé by měli být při pohybu venku opatrnější, stejně tak za volantem. „Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií,“ dodává ČHMÚ. Meteorologové vydali první předpověď na letošní zimu. A máme se na co těšit.

Zdroj: chmi.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus...

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Zavřít reklamu