Studie odhalila, zda je silnější přirozená imunita, nebo imunita získaná očkováním proti covidu

Domácí 30. srpna 2021 | 13:51 — Ilona Cílková
Obecně se má za to, že očkování je jediná cesta ven z epidemie a ti, kteří se z covidu-19 vyléčili, mohou nemoc po nějakém čase chytit znovu. Nové studie ale ukazují, že tomu tak není. Výzkumy nasvědčují, že imunita po prodělání nemoci covid-19 u některých lidí vydrží opravdu dlouho, možná i celý život.
Další 3 fotografie v galerii
Nové výzkumy nasvědčují, že imunita po prodělání nemoci covid-19 u některých lidí vydrží opravdu dlouho / Depositphotos

Imunita po prodělání nemoci covid-19 u některých lidí vydrží opravdu dlouho, možná i celý život. Vyplývá to z analýzy imunitních buněk u lidí, kteří nemoc prodělali. Před časem tým Centra buněčného a tkáňového inženýrství v nemocnici U svaté Anny v Brně, vedený výzkumnicí Irenou Koutnou, zjistil, že ochrana po prodělání covidu je o něco silnější než po vakcinaci. „Vidíme, že lidé, kteří nemoc prodělali, mají na úrovni buněčné imunity určitě lepší odezvu než očkovaní. Neříkáme, že očkovaní ji mají špatnou, ale když si to rozdělíte na nějaké hodnoty, tak se pohybují spíš ve spodní třetině těch, co nemoc prodělali," řekla Právu Koutná, jejíž tým průběžně sleduje vývoj buněčné imunity u očkovaných i těch, co covid mají za sebou.

Ke podobným výsledkům došli izraelští vědci. Podle jejich nejnovější studie je imunita, která se v těle infikovaných covidem-19 vyvíjí, silnější proti koronavirové variantě delta, než dvě dávky vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Lidé s imunitou mají mnohem menší pravděpodobnost nákazy, příznaků i hospitalizace s covidem-19. Nejsilnější imunitu mají pak ti, co prodělali nákazu a jsou i očkovaní.

Izraelská studie zkoumala lékařské záznamy desítek tisíc Izraelců mezi 1. červnem až 14. srpnem. Jedná se o největší studii, která porovnává přirozenou imunitu a imunitu, která se v těle vytvoří po očkování a mapovala onemocnění, příznaky i detaily hospitalizace. 

Z výsledků vyplývá, že lidský imunitní systém se dokáže s nákazou velmi dobře poprat sám. Odborníci ale od očkování neodrazují. Naopak je podle nich důležité, protože zajišťuje vysokou ochranu před onemocněním i smrtí. Rozhodně pak experti nechtějí nabádat lidi, aby se nechávali úmyslně infikovat covidem-19. To by mohlo totiž být velmi riskantní a mohlo by dojít ke ztrátám na životech.

Vědci rovněž zjistili, že ti, kteří si onemocněním covid-19 v minulosti prošli a poté byli očkováni jednou dávkou vakcíny Pfizer a BioNTech, byli více chráněni před znovuinfikováním se než ti, kteří již onemocnění prodělali, ale nebyli očkovaní ani jednou dávkou. Někteří vědci rovněž tvrdí, že jedna dávka očkování by dříve infikovaným měla stačit. Jednodávkové očkování tak tímto způsobem probíhá už například v Německu, Francii nebo Izraeli.

„Je to učebnicový příklad toho, že je přirozená imunita opravdu lepší než očkování," uvedla Charlotte Thålinová, švédská lékařka a výzkumnice z oblasti imunologie, která se zabývá výzkumem imunitní reakce na SARS-CoV-2. I ona ale zdůrazňuje, že záměrná infekce mezi neočkovanými by vedla k příliš velkému riziku nemocí a úmrtí. „Studie nebere v úvahu to, co virus udělá s tělem, aby se dostalo do tohoto bodu," zhodnotila studii izraelských vědců imunoložka z Washingtonské univerzity v Seattlu Marion Pepperová.

Z nové studie izraelských vědců také vyplývá, že lidé, kteří byli očkování v lednu a únoru měli až třináctkrát větší pravděpodobnost, že se v rozmezí června a poloviny srpna nakazí koronavirem, než lidé, kteří už si nákazou prošli. Potvrzuje se tak fakt, že přirozeně získaná imunita je u mnoha infekčních chorob silnější, než imunita získaná očkováním. Často také vydrží celý život. Vir zmutoval a třetí dávka nedává žádný smysl, říká epidemiolog.

Zdroj: fnusa.czmedrxiv.org, echo24.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu