Přichází další špatná zpráva pro Čechy. Ale vše se dá přechytračit a šikovní si určitě poradí

Domácí 18. srpna 2021 | 09:36 — Ilona Cílková
Koronavirová pandemie a související protiepidemická opatření představují bezprecedentní negativní šok pro světovou ekonomiku a vypadá to, že se trhy jen tak nevzpamatují. Další špatná zpráva přichází z Číny. Čínské přístavy kolabují a Čechy i proto čekají nejdražší Vánoce v historii.
Další 3 fotografie v galerii
Chtějí-li se Češi vyhnout dalšímu zdražování, měli by pod stromeček nakupovat už nyní / Depositphotos

Třetí největší kontejnerový přístav světa v čínském městě Ning-po zůstává od minulé středy nadále částečně uzavřený. Celosvětově se proto stupňují obavy z vyhrocení mezinárodní přepravní krize. „Vzhledem k již existujícím prodlevám a prodlouženým dodacím lhůtám tato krize letos závažně poznamená předvánoční nákupní sezónu, která je v Evropě či Severní Americe tradičně vrcholem celého nákupního roku," komentuje situaci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Odstávky v čínských přístavech znatelně přispívají k podražení přepravy všeho od hraček, přes oděvy či obuv až třeba po elektroniku. Toto prodražení se odrazí v předvánočním zdražování v obchodech jak kamenných, tak internetových. Češi tak letos zažijí nejdražší Vánoce historie. Podle České národní banky má inflace v ČR ke konci roku atakovat úroveň čtyř procent, nelze vyloučit, že bude i vyšší.

Při čtyřprocentní či vyšší inflaci budou Čechům znehodnocovat jejich úspory jedním z nejrychlejších temp v tomto tisíciletí. To řadu Čechů přiměje k tomu, aby raději své úspory utratili. A Vánoce k tomu představují ideální příležitost. Příležitost o to příhodnější, že loňské Vánoce byly v řadě domácností kvůli pandemické situaci přece jenom chudší, než je běžné. Z důvodu uzavírek maloobchodu a služeb po podstatnou část doby, kdy Češi tradičně realizují své vánoční nákupy, byly zkrátka loňské vánoční útraty slabší. 

Obchodníci v ČR tudíž vycítí příležitost k navýšení marží. Zčásti to pro ně bude i nutnost, neboť se potřebují zahojit právě po pandemických uzavírkách. A také proto, že problémy v mezinárodní přepravě, včetně omezení nakládky v čínských přístavech, zboží objektivně prodražují.

„Tuzemští obchodníci ale také jistě registrují obavu Čechů z inflace. Vnímají jejich snahu omezit požírání úspor, které inflace způsobuje. Vědí, že Češi mají kvůli odkládání nákupů během pandemie a kvůli tvorbě opatrnostních úspor během ní na svých účtech nemalé finanční prostředky. Obchodníci vědí konečně také to, že Češi už se letos před Vánoci nebudou bát propouštění či poklesu příjmu tak jako loni, kdy ještě neprobíhalo plošné očkování a riziko zhoršení pandemické, a tedy i celkové ekonomické situace bylo mnohem výraznější než letos. To právě Čechy vedlo k tvorbě opatrnostních rezerv a přispělo k relativně slabšímu předvánočnímu utrácení. Letos však tato motivace do značné míry opadá," uvádí Kovanda.

Navíc budou podle Kovandy moci obchodníci zvýšit své marže s poukazem právě třeba na situaci v čínských přístavech a v mezinárodní přepravě. Sečteno, podtrženo, vzniká ideální živná půda právě pro nejdražší Vánoce v historii. Chtějí-li se Češi vyhnout dalšímu zdražování, měli by pod stromeček nakupovat už nyní. Pandemie vrací do módy už téměř vymizelý jev. Lidé tím ušetří až milion korun.

Zdroj: lukaskovanda.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce života nezapomenete

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Zavřít reklamu