WHO už tuší, kde se vzal první případ nemoci covid-19

Domácí 16. srpna 2021 | 08:39 — Ilona Cílková
Světová zdravotnická organizace (WHO) už zřejmě tuší, kde se vzal první případ nemoci covid-19. Dánský epidemiolog Peter Embarek, který vede skupinu WHO pátrající po původu viru, ukázal na pracovníka laboratoře v čínském Wu-chanu.
Další 3 fotografie v galerii
Prvním člověkem, který se nakazil koronavirem SARS-CoV-2, mohl být pracovník laboratoře v čínském Wu-chanu / Depositphotos

Prvním člověkem, který se nakazil koronavirem SARS-CoV-2, mohl být pracovník laboratoře v čínském Wu-chanu, který odebíral vzorky z netopýrů. Hypotézu představil dánský expert Peter Ben Embarek ze Světové zdravotnické organizace, který letos v lednu vedl čtyřtýdenní vyšetřování, jehož cílem bylo zjistit původ koronaviru. Embarek ale zároveň upozornil, že přímé důkazy pro to vědci nenašli. „Zaměstnanec laboratoře, který se v terénu nakazil při odebírání vzorků, je jedna z nejpravděpodobnějších hypotéz, jak se mohl virus přenést z netopýrů na člověka," řekl Embarek.

Podle něj je to pravděpodobnější než verze, že by prvním pacientem byl náhodný vesničan, který se dostal do kontaktu s netopýry. Málo pravděpodobná je podle WHO také verze o uměle vyrobeném viru.

Embarek také upozornil na to, že wuchanská laboratoř byla v prosinci 2019 přestěhována z blízkosti wuchanského trhu. „Je zajímavé, že se laboratoř přestěhovala 2. prosince 2019, což je období, kdy to všechno začalo. Když se stěhuje laboratoř, je to rušivý prvek v běžném pracovním toku, všechno to narušuje. Bude zajímavé se na toto období a laboratoř podívat," řekl expert.

Podle WHO nicméně zůstávají ve hře všechny verze. Přímý důkaz vyšetřovatelé totiž dosud nenašli. Důkazy tým hledal v lednu přímo ve Wu-chanu. Dánský epidemiolog v televizi popsal, jakému tlaku jeho tým čelil od čínských úřadů. Podle Embareka požadovaly, aby WHO ve své závěrečné zprávě vůbec nezmiňovala možnost úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu, uvedl The Washington Post.

Hypotézu, že koronavirus přeskočil z netopýra na člověka, označili epidemiologové z WHO za nejpravděpodobnější. V červenci však šéf zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus vrátil do hry i variantu úniku viru z laboratoře. A to tím, že uznal, že její dřívější vyloučení bylo předčasné.

Mluvčí WHO ve vyjádření pro Washington Post uvedl, že Embarekovo interview pro dokument proběhlo před několika měsíci. Řekl, že v současnosti nejsou ve vyšetřování větší změny a že všechny hypotézy původu viru zůstávají ve hře.

Peking reaguje na dohady o původu viru nelibě a tvrdí, že snahy spojovat jeho původ s wuchanskou laboratoří jsou politicky motivované. Naznačuje, že pandemie mohla začít v nějaké jiné zemi. Předpoklady se potvrdily. Původ koronaviru je stále jasnější.

Zdroj: washingtonpost.com, tv2.dk.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu