Vědci se nemohou shodnout na klíčové věci kolem koronaviru. Nakládání s daty je prý podezřelé

Domácí 14. srpna 2021 | 17:26 — Ilona Cílková
Vědci se stále nemohou shodnout, jestli prodělání nemoci skutečně chrání před nemocí stejně jako vakcinace. Důvodem je fakt, že nikdo z autorit neurčil spolehlivou hladinu protilátek.
Další 3 fotografie v galerii
Řada Čechů pravidelně dochází na kontrolu protilátek po nemoci covid-19 / Depositphotos

Řada Čechů pravidelně dochází na kontrolu protilátek po nemoci covid-19. Často je to pro ně argument, že se nejdou očkovat či testovat, protože i výsledek protilátkového testu dle nich dokazuje, že jsou proti koronaviru odolní. Odborníci ale upozorňují, že testování protilátek vůči koronaviru před i po očkování je zbytečné. Navíc výsledek nemusí mít velkou vypovídací hodnotu, ani co se týče určení vhodného termínu k vakcinaci. 

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví a přednostky Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice imunoložky Martiny Koziar Vašákové protilátky samotné neurčují imunitu proti covidu. „Nelze z nich udělat celopopulační parametr pro bezinfekčnost srovnatelný s vakcinací," uvedla Vašáková pro Český rozhlas.

Vláda rozhoduje, jestli prokázání protilátek bude mít stejnou váhu jako potvrzení o vakcinaci, negativní test, nebo 180 dní po prodělání nemoci covid-19. Podle Vašákové parametr, jehož negativita stejně neurčuje, zda je člověk chráněn proti nákaze, nebo není, nelze uznat jako celopopulační parametr bezinfekčnosti. Navíc v situaci, kdy ho neuznává žádný jiný stát na světě.

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je naopak přesvědčený, že protilátky jsou známkou prodělané infekce, případně vakcinace. „To neznamená, že člověk s negativním testem na protilátky infekcí neprošel. Ale je to otisk infekce, který vám navýší v populaci počet lidí, kteří mají ochranu proti onemocnění," míní Drbal. „Za dobu trvání covidu mě mezinárodní autority opakovaně nepřesvědčily o kvalitě vydaných doporučení," uvedl pro Český rozhlas. Podle imunologa se doporučení autorit v čase mění. Drbala rovněž znepokojuje, jak světové autority nakládají s daty. „Selhávají, což ve mně budí velký neklid. Já bych se jimi neřídil. Máme dost dat na to, abychom řekli, že prodělaná vlna infekce jasně zvyšuje, a to o několik desítek, procento těch, se kterými musíme počítat."

Podle Vašákové jsou lidé nesprávně přesvědčováni tím, že když prodělali covid, tak jsou stejně dobře chráněni jako po vakcinaci. „Hlavní je buněčná, nikoli protilátková imunita, upozorňuje náměstkyně. „Ale opět: když nemám protilátky, tak to neznamená, že nejsem imunní, a naopak když je mám, neznamená to, že jsem imunní," zpochybňuje vypovídací hodnotu protilátkových testů  Martina Koziar Vašáková.

Drbal si ovšem stojí za svým názorem s odůvodněním, že protilátky se používaly a používají pro detekci jak přirozené infekce před očkováním, tak i výsledků očkování například u spalniček. „Je to v podstatě jediný test, který můžeme provádět. A skutečně svědčí o tom, že infekce proběhla a člověk je do jisté míry chráněn," je přesvědčen Drbal.
Byznys jako hrom. Vakcíny fungují, tak je firmy rapidně zdražily.

Zdroj: plus.rozhlas.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu