Na Česko se řítí krupobití a přívalové lijáky. V těchto krajích by měli být lidé ve střehu

Domácí 24. července 2021 | 17:13 — Ilona Cílková
Česko zasáhnou během víkendu silné bouře s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem, vyplývá z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Meterologové proto doporučují zabezpečit okna a volně ložené předměty. Na mnoha místech hrozí výpadky elektřiny.
Další 3 fotografie v galerii
Meteorologové varují před kroupami / Depositphotos

Už v sobotu večer se bouře objeví v jižní polovině země a v neděli a noci na pondělí již na celém území České republiky. V neděli naprší až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Podle ČHMÚ budeme muset lokálně počítat s přívalovými dešti.

Sklepy i podchody mohou být zatopeny. Silný vítr může polámat větve stromů, během řízení jeďte pomaleji a rozhodně opatrně. Pozor si dávejte všude, nejen na silnici. Očekáváme totiž i nebezpečné blesky a krupobití. Výstraha platí pro: Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj.

V neděli by měly přijít velmi silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 mm. Den zkomplikují i kroupy a nárazy silného větru kolem 70 km/h. Kromě možnosti zatopení podchodů, podjezdů a sklepů nás potrápí i silný vítr. Ten může dokonce i vyvracet stromy.

Pozor si musíme dát jak na kroupy, tak na blesky. ČHMÚ doporučuje zabezpečit okna. Výstraha platí pro: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj.

Lidé by měli zabezpečit okna a dveře, případně skleníky a volně položené předměty venku. Místy může voda při bouřce rychle odtékat ze svahů a zatopit především níže položená místa.

Zdroj: čhmú.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili ve vesmíru zajímavou věc. Planety s vysokým obsahem vody jsou překvapivě velmi suché

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu