Nová verze o původu koronaviru nabírá na síle. Čína se brání dalšímu vyšetřování

Domácí 23. července 2021 | 08:49 — Ilona Cílková
Světová zdravotnická organizace požaduje audit čínských laboratoří a vyšetřování trhů se zvířaty v okolí Wu-chanu. Peking ovšem rozhořčilo, že plán obsahuje i hypotézu, podle níž mohl virus SARS-CoV-2 uniknout z čínské laboratoře.
Další 3 fotografie v galerii
Čína se brání dalšímu vyšetřování k původu koronaviru / Depositphotos

Čína ve čtvrtek prohlásila, že návrh Světové zdravotnické organizace (WHO) auditovat čínské laboratoře v rámci vyšetřování vzniku nového koronaviru ukazuje "neúctu" a "aroganci vůči vědě". Minulý týden zmíněný orgán OSN oznámil, že druhá fáze mezinárodního šetření by měla zahrnovat audity čínských laboratoří. Došlo k tomu po sílícím tlaku USA na vyšetřování biologické laboratoře ve Wu-chanu.

Návrh předložený šéfem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesiem zahrnuje audit relevantních laboratoří a výzkumných institucí operujících v oblasti původních lidských případů identifikovaných v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chanu. Ghebreyesus v této souvislosti uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. „Žádáme Čínu, aby byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali," dodal Ghebreyesus.

Verze, podle níž virus unikla z laboratoře, byla dlouho vysmívána jako konspirační teorie, teď však nabírá na síle. Peking opakovaně trvá na tom, že únik z laboratoře by byl "mimořádně nepravděpodobný" a odvolává se na závěry čínské mise WHO z ledna. Současně s tím čínští představitelé a média prosazují alternativní teorii, podle níž virus mohl uniknout z americké vojenské výzkumné laboratoře ve Fort Detricku ve státě Maryland. Přední čínští představitelé také posilují teorie, podle nichž virus mohl pocházet z importovaného mraženého jídla.

Ředitel čínské výzkumné laboratoře se bouřil poté, co Světová zdravotnická organizace poukázala na fakt, že k rozšíření viru mohlo dojít kvůli pochybení výzkumníků a zaměstnanců laboratoře, kteří podle organizace možná nedodrželi nařízené protokoly. Podle ředitele Yuana Zhiminga nedošlo k žádnému úniku viru či nákaze jednoho z pracovníků od doby otevření laboratoře v roce 2018. Postavil se tak i proti jedné z hlavních vyšetřovaných teorií, která pracuje s myšlenkou, že byl virus vytvořen člověkem. „Žádný takový člověkem vytvořený virus neexistuje," prohlásil.

Klíčovou částí teorie o úniku viru z laboratoře je rozhodnutí wu-chanského institutu stáhnout z webu databáze genových sekvencí a vzorků, k němuž došlo v roce 2019.

Na původu koronaviru se zatím odborníci neshodli. Většina vědců se domnívá, že se vyvinul u netopýrů. Ale jak se přenesl na člověka, případně jestli to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, anebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné. První případy nákazy se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019. I po roce si stojí za svým názorem. Soňa Peková a o třaskavém tématu současných dnů.

Zdroj: france24.com, who.int.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaderná ponorka USS Trasher byla chloubou amerického námořnictva. Stala se ale hrobem více než stovky námořníků

Oblíbený vřes je často zaměňován za vřesovec. Přitom jde...

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Zavřít reklamu