To, na co před pár dny upozorňovala WHO, se stalo skutečností

Domácí 19. července 2021 | 14:10 — Ilona Cílková
Česku zbývá pár týdnů, než bude delta mutace dominantní, varovala před pár dny Světová zdravotnická organizace (WHO). Dnes uvedl Státní zdravotní ústav, že delta mutace u nás převládá až z 80ti procent.
Další 3 fotografie v galerii
Státní zdravotní ústav, že delta mutace převládá až z 80 procent / Depositphotos

„Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle," uvedl dnes Státní zdravotní ústav. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ještě ve čtvrtek odhadoval, že delta v Česku převládne během několika týdnů. Tato mutace koronaviru se šíří výrazně rychleji, asi o 50 procent oproti variantě alfa, dříve známé jako britská. Zatím jde dokonce o nejinfekčnější ze všech známých variant.

Laboratoře z celé republiky vyšetřily za poslední dva týdny celkem 1405 ze zachycených SARS-CoV-2 pozitivních vzorků. Podle odborníků se v Česku objevila také takzvaná varianta delta plus. Odhalily ji testy v Jihomoravském kraji. Podle zdravotního ústavu jde o jediný záchyt v Česku.

„Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. „V Evropě se tato varianta vyskytla poprvé v dubnu v Anglii a dosud bylo v Evropě osekvenováno 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomem," dodala k variantě delta plus.

Podle odborníků se v Česku objevila také takzvaná varianta delta plus. Odhalily ji testy v Jihomoravském kraji. Podle zdravotního ústavu jde o jediný záchyt v Česku.

Delta mutace rovněž změnila typické příznaky. Ze studie britských lékařů z King's College London, vyplývá, že ztráta čichu a chuti už nepatří mezi nejobvyklejší příznaky. Častější je rýma a symptomy lehce zaměnitelné s běžným nachlazením.

Ještě obávanější je delta plus varianta, což je lehce pozměněná varianta delta poprvé rozpoznaná letos v dubnu. „Ta má navíc mutaci, kterou jsme viděli u variant beta a gama. Víme, že může navíc ovlivnit schopnost protilátek zneškodnit virus. Proto je tu obava, že by tento kmen viru mohl být ještě smrtelnější, protože by mohl být odolnější vůči lékům a vakcínám," uvedla hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace Soumya Swaminathanová. „Dobrá zpráva ale je, že zatím bylo na světě objeveno jen velmi málo případů." Delta plus byla zatím identifikována v nejméně 11 zemích včetně Indie, USA, Británie, Portugalska, Polska nebo Ruska. Údaje o deltě jsou podivné, říká virolog.

zdroj: szu.cz, irozhlas.cz, conservation.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu