Mutace delta se šíří mnohem rychleji, než se čekalo. Ve hře je i jarní scénář, varují experti

Domácí 11. července 2021 | 08:45 — Ilona Cílková
Mutace delta se v České republice šíří velmi rychle. Mnohem rychleji, než se čekalo. V zemi byla laboratorně potvrzena nejen v Praze, ale také i v Ústeckém, Libereckém, Královehradeckém a Pardubickém kraji.
Další 3 fotografie v galerii
Počet nakažených začíná v Česku opět růst / Depositphotos

Koronavirus se v současné době nejvíce šíří v hlavním městě. Podle ministerstva zdravotnictví tu za posledních sedm dní přibylo 427 osob s nákazou Covid-19, což v přepočtu na 100 tisíc obyvatel činí 31,98 lidí. Tedy vůbec nejvíce v zemi. Odtud se pak nákaza šíří do středních Čech.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek poslancům představil tři možné scénáře. Podle toho nejoptimističtějšího už se neobjeví žádné nové mutace a pandemie bude nadále zpomalovat. Střední cesta počítá s pozvolným nárůstem pacientů s Covidem-19, a to i díky alespoň třetinové účinnosti vakcín proti mutacím delta. Nicméně oba dva scénáře počítají s reprodukčním číslem R, tedy číslem udávající průměrný počet nakažených od pozitivně testovaného jedince,  nižším než 1. Konkrétně na hodnotách 0,7 a 0,9. Naplnění zmíněných scénářů se ovšem nyní jeví jako nereálné. V Česku totiž ve čtvrtek číslo R stouplo na 1,2, přičemž nad kritickou hranicí jedna se drží už více než týden.

Nejčernější scénář počítá s výrazným nárůstem počtu nově nakažených již v průběhu letních měsíců. Mutace, a to včetně delty, by se šířily až pětkrát rychleji. Na konci července by tak mohlo být až 14 tisíc nakažených lidí, o měsíc později by se číslo mohlo vyšplhat na 40 tisíc lidé s nemocí Covid-19. „Počet nakažených by se tak dostal na dubnového hodnoty," upozorňuje Dušek.

Podle expertů je nejvyšší čas se nechat očkovat, pokud si chcete stihnout výrazně snížit šanci deltou onemocnět a vyhnout se riziku hospitalizace či dlouhodobých komplikací (long covid). Kdo covid neměl a není očkovaný tak vzhledem k nakažlivosti delty se vystavuje zbytečnému riziku a až se to rozjede, bude na očkování pozdě, neboť očkování začíná plně chránit až cca týden po 2. dávce.

Před mohutnou vlnou varovala tento týden i Světová zdravotnická organizace (WHO). Na tiskové konferenci bezpečnostní expert WHO Mike Ryan zdůraznil, že další vlny pandemie se v určitých částech světa teprve rozjíždí a rychlost třetí vlny je nevídaná.

V důsledku nakažlivější mutace delta odborníci odhadují, že musí být zvýšený i počet osob pro dosažení kolektivní imunity, tedy nejméně 80% proočkovanost. K té se podle dat autorit blíží Velká Británie, kde první dávku vakcíny dostalo již 86 % Britů a obě dávky 64 %. Počty případů v zemi nicméně stále přibývají. Vláda přesto v horizontu několika týdnů plánuje život v zemi plně obnovit. Před tím experti WHO důrazně varují. „Pamatujte na minulé léto, kdy jsme si mysleli, že je všechno dobré, uvolnili jsme opatření a pak v září a říjnu jsme skončili v obrovských potížích," připomněl loňský rok Ryan. „Myslím, že k tomu směřujeme znovu, ale tentokrát s mnohem přenositelnější variantou," varoval. Nebezpečný experiment, nebo přelomové řešení? Země mění taktiku v boji s koronavirem.

Zdroj: nytimes.com, who.int, denik.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování je od dnešního dne jednodušší. Další důležitá změna se pro turisty chystá za měsíc

Cestování je od dnešního dne jednodušší. Další...

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Zavřít reklamu