Je jen otázkou času, kdy se u nás objeví skryté mutace, tvrdí expert a přidal varování

Domácí 20. června 2021 | 08:45 — Ilona Cílková
V posledních dvou týdnech hygienici řešili skoro padesát nových případů mutací. Šlo o varianty, které se poprvé prokázaly v Británii, na jihu Afriky, v Brazílií a Indii. Laboratoře ale hlásí také varianty dříve odhalené v Egyptě a Americe.
Další 3 fotografie v galerii
Indická varianta začala ohrožovat Evropu / Depositphotos

Ke konci června se mělo ve Velké Británii rozvolňovat. Vláda od záměru nakonec ustoupila a koronavirové restrikce prodloužila o další měsíc. Premiér Boris Johnson tento týden oznámil, že plánovanou poslední vlnu rozvolňování jeho vláda posune až na 19. července, informovala zpravodajská stanice BBC. Johnson uvedl, že si je jistý, že současná opatření nebudou trvat déle než čtyři týdny. Za nynějším nárůstem počtu nakažených je výrazně převažující varianta koronaviru delta.

Dá se něco podobného očekávat i v České republice? Podle expertů je Evropa ve vývoji epidemie vždy o pár týdnů za Velkou Británií. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra se dá očekávat, že masivnějšímu šíření indické mutace bude čelit i Česká republika.

„To, s čím si ale můžeme být jistí, je to, že budeme čelit obdobným mutacím, které už možná někde existují, jen o nich ještě nevíme," predikuje biolog. Podle Flegra sice na podzim lze čekat mírnější vzedmutí epidemie než loni, virus by ale mohl zacílit na nižší věkovou kategorii. „Bude umírat méně seniorů, protože řada těch, co měli smůlu, už umřeli. O to víc ale bude problém se šířením v mladší populaci," uvedl Flegr ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Nové mutace se totiž připraví na proočkovanost a budou silně zasahovat i organismus mladých lidí, domnívá se. „Nechci říct, že budou přímo zabíjet, ale budou ničit organismus i těch mladých. Důsledky pro ně a pro lidi středního věku budou mnohem horší. Takhle jsme si to vypěstovali tím, že jsme nechali populaci promořit, místo abychom epidemii zastavili." I bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula souhlasí s tím, že bychom se měli dobře připravit na rizika, která s sebou přinese podzim. „Pokud se ale budeme chovat vcelku normálně, tak si nemyslím, že by měla přijít tak katastrofická vlna, která tady byla v předchozích měsících," říká.

Indická mutace B.1.617, již Světová zdravotnická organizace označila za zvláště znepokojivou verzi viru s globálním dopadem, drtí několik asijských zemí a především se šíří po světě. Jelikož většina zemí postupně uvolňuje epidemická opatření, vědci varují před nebezpečím dalších ohnisek koronaviru. Velká Británie je podle expertů na počátku třetí vlny epidemie covidu-19, hlavní příčiny připisují právě variantě poprvé nalezené v Indii, která je nakažlivější než ostatní mutace. A odsud by se mohla šířit dál do Evropy. Klid před bouří. Experti odhalili, co nás čeká na podzim.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rybník na Plzeňsku osídlila vzácná masožravá rostlina. Lidi však od koupání neodradila

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu