Cena benzínu láme rekordy. Situace nevypadá vůbec dobře

Domácí 20. května 2021 | 09:46 — Ilona Cílková
Benzín stojí prvně od loňské zimy přes 32 korun za litr. Jak se bude jejich cena vyvíjet v nejbližších týdnech? Pohonné hmoty budou zdražovat i dále. Kvůli Íránu se řidiči v dohledné době zlevnění nedočkají.
Další 2 fotografie v galerii
Benzín stojí prvně od loňské zimy přes 32 korun za litr / Depositphotos

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,06 koruny, před týdnem byl o osmnáct haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o 14 haléřů, na 29,89 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.

Pohonné hmoty budou zdražovat i v příštím týdnu, a to v rozsahu od 10 do 15 haléřů na litr. Důvodem je pokračující růst cen ropy na světových trzích, jehož dopad do cen pohonných hmot v ČR ovšem tlumí vývoj kursu koruny k dolaru – česká měna vůči té americké znatelně zpevňuje.

Cena ropy Brent se včera dostala až nad úroveň 70 dolarů za barel. Prakticky tak dorovnala své maximum za období posledních zhruba dvou let, uvádí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Výrazně výše byla její cena naposledy v dubnu 2019. Dopad tohoto zdražení do cen pohonných hmot v ČR však bude omezený, jelikož koruna aktuálně vůči dolaru, měně určující pro mezinárodní trh s ropou a ropnými produkty, zpevňuje na nejsilnější úroveň od dubna 2018, až na kurs 20,75.

Před prázdninovou sezónou let očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR, až k úrovni 33 korun za litr benzínu a 31 za litr nafty. Důvodem je pokračující zotavování globální ekonomiky při stále citelně tlumené těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Jisté oteplení vztahů mezi USA a Íránem a předběžná dohoda obou zemí ohledně některých částí jejich jaderné úmluvy v důsledku vrátí na trh jen část íránské ropy, navíc nejspíše až během letošního srpna. Utlumení poptávky po ropě ze strany Indie, která je výrazně zasažena koronavirovou pandemií, ani jisté navýšení íránské nabídky tedy nebude mít na světový s ropou tak silný dopad, aby srazilo světové ceny ropy. Ty by se tak v létě měly pohybovat v pásmu od 70 do 80 dolarů za barel, což ve spojení s vyhlíženým mírným oslabením koruny vůči dolaru povede k výše uvedenému cenovému vývoji u českých čerpacích stanic.

Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je nyní v květnu levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Maďarsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí stejně. Na Slovensku, v Rakousku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší. Česko míří do výrazné inflace. Češi by se měli vyhnout největší chybě, varují experti.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Amatérský potápěč našel na mořském dně prastarý artefakt. Patřil rytíři z dob křižáků

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Zavřít reklamu