Nákupy na čínských e-shopech Čechům výrazně zdraží

Domácí 05. května 2021 | 09:54 — Ilona Cílková
Čechům tikají poslední chvíle na to, aby bezpečně objednali levné zboží z čínského e-shopu. Poslanci dnes projednají evropskou legislativu, která čínské zboží brzy zdraží.
Další 2 fotografie v galerii
Češi mají poslední dny k tomu, aby bezpečně objednali levné zboží z čínských e-shopů / Depositphotos

Češi mají poslední dny k tomu, aby bezpečně objednali levné zboží z čínských e-shopů. To do Evropy, ke konečnému zákazníkovi často putuje až dva měsíce. Přitom letos 1. července končí osvobození levných a drobných čínských zásilek do 22 eur od DPH. Poslanecká sněmovna by dnes měla projednávat překlopení příslušné evropské legislativy do tuzemského právního řádu.

V praxi zavedení této legislativy znamená například to, že balíček z Číny, který nyní vyjde na 1000 korun, bude od léta stát 1452 korun. K ceně zboží je totiž třeba připočítat také ještě poplatek za plné celní odbavení, 200 korun, a pak samotnou DPH, tedy v tomto případě 252 korun.

Vzhledem k tomu, že doba doručení zásilek z některých čínských e-shopů představuje až dva měsíce od objednání, měli by si zájemci pospíšit. Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, totiž není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU. Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější než to z evropských skladů čínských e-shopů.

Češi z Číny nejčastěji objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH. Nepříjemná povinnost se odkládá. Řadě Čechům letos zlevní Vánoce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu