Na další rozvolnění zatím zapomeňte. Ministr zdravotnictví přitvrdil

Domácí 16. dubna 2021 | 15:21 — Ilona Cílková
Další rozvolnění se zatím nechystá. Buďte rádi, že chodí děti do školy a víc zatím nečekejte, sdělil národu ministr zdravotnictví Petr Arenberger na dnešní tiskové konferenci. Na co se tedy mohou Češi těšit?
Další 3 fotografie v galerii
Rozvolnění je stále v nedohlednu / Depositphotos

Již včera ministr zdravotnictví avizoval, že se žádné velké rozvolnění nechystá. V nejbližších dnech se bude projednávat pouze dílčí rozvolnění ve sportu a kultuře. Co tedy Čechy v dohledné době čeká?

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dnes na pravidelné tiskové konferenci zmínil očkování lidí ve věku 40+. To by rád rozjel do konce června. K avizovanému pondělnímu rozvolnění se nevyjádřil. Podle ministra je třeba, abychom byli stále velmi opatrní, protože virus nezmizel. „Magická hranice je 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel. My jsme asi zhruba stále na trojnásobku, což je hodně a musíme si to uvědomit. Ta čísla zatím ještě nejsou ideální. Proto i rozvolnění musí být uvážlivé," podotkl.

„My jsme rádi, že se podařilo posunovat k normálnímu stavu. Já tomu nechci říkat rozvolňování. Ono hezčí je dostat se někam zpět, kde jsme byli před pandemií," uvedl pouze.

„Je třeba všem říct, aby byli rádi, že jsou děti ve škole. Do příštího týdne se nic měnit nebude. Chceme jít cestou: školy, praktická výuka, rozšířit sportovní aktivity. Nemohu zatím slíbit, jestli se nám to podaří," uvedl ministr. Na dotazy novinářů, kdy bude představen systém rozvolňování, jak to bude se sportem nebo s kulturou, ministr odpověděl, že ještě neví a konkrétní plán ani termín nemá. Na všem se pracuje, ale nechce nic slíbit a záleží na epidemické situaci.

O rozvolnění mluvil již včera člen Mezioborové skupiny pro epidemiologické situace (MeSES) Rastislav Maďar. „Rozvolnění od 19. dubna čekat nemůžeme, musíme počkat dva týdny. Mohlo to být rychlejší, kdyby byl lockdown komplexnější. Pozitivní je, že se zatím neprojevuje negativní efekt Velikonoc. Podle modelu by do toho snad ani nijak významně zasáhnout neměly," uvedl pro CNN Prima News.

Podle něj se v pondělí 12. dubna nepostupovalo, jak odborníci chtěli. „Původní plán byl pustit jen školy. Uvidíme, jaký dopad budou mít zoologické zahrady, sport a podobně. Potřebujeme dva týdny na vyhodnocení. I proto byla praktická výuka ve školách odložena na 26. dubna,“ vysvětlil Maďar s tím, že je těžké předvídat, co způsobí širší než původně plánované rozvolnění.

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a půjdeme na koncert nebo do divadla s PCR testem? Na tyto odpovědi Češi zatím stále nemají uspokojivou odpověď. Prohráli jsme všechno. V epidemii jsme nejhorší a ekonomiku máme zničenou, říká Milan Kubek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu