PPF ztrácí hlavního stratéga a vizionáře. Čelí největší výzvě ve své třicetileté historii

Domácí 29. března 2021 | 09:17 — Ilona Cílková
Nejbohatší Čech Petr Kellner zemřel v sobotu při pádu vrtulníku v aljašských horách. O nehodě informoval web The New York Times a agentura AP. Mluvčí PPF jejich zprávy potvrdila.
PPF čelí největší výzvě ve své třicetileté historii, říká ekonom Lukáš Kovanda / Foto: Lukáš Kovanda se svolením

Petr Kellner byl nejbohatší Čech a 123. nejbohatší člověk planety. Jeho jmění dosahovalo 15,7 miliardy dolarů, v přepočtu necelých 350 miliard korun. Podnikal v řadě oborů, které zastřešuje skupina PPF, jejímž byl Kellner majoritním vlastníkem.

Skupina PPF v Petru Kellnerovi ztrácí zejména stratéga a vizionáře, který je pro svoji autoritu, jíž z titulu svého zakladatelství disponoval, v podstatě nenahraditelný. To však neznamená, že se skupina nemůže dále úspěšně rozvíjet.

„Úmrtí zakladatele, který ji s určitou vizí rozvíjel de facto od samého počátku, vlastně od porevolučních let v Československu, resp. České republice, je však nepochybně největší výzvou, které skupina ve své třicetileté historii čelí. Analogie vždy kulhají, ale situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse", uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Společnost přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života. I proto, že kontinuitu zajistili klíčoví pracovníci Applu, kteří byli s to alespoň částečně vycházet z Jobsova know-how, díky letité blízké spolupráci s ním. Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj.

Petr Kellner byl nesmlouvavý byznysmen, ale měl velké srdce. Tak na nejbohatšího Čecha, který zemřel při nehodě vrtulníku, vzpomínají někteří čeští politici. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelná tragédie. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé rodině Petra Kellnera," napsal premiér Babiš v pondělí ráno na Twitter.

Na Kellnera vzpomínají i další politici, například šéf ODS Petr Fiala. „Petr Kellner byl mimořádně úspěšný podnikatel, který svým působením a svými aktivitami vždy zůstával spojen s Českou republikou. Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině," napsal na Twitter.

„Myslím na to, jak jsme všichni křehcí a smrtelní. Upřímnou soustrast všem, kteří přišli o své blízké, či svého blízkého," konstatovala pirátská poslankyně Olga Richterová.

„Modlím se za Petra Kellnera a jeho rodinu a děkuji za vše dobré, co dokázal. Byl to velmi tvrdý a často nesmlouvavý byznysmen, ale s velkým srdcem," uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Inteligence a chování chobotnic je stále neprozkoumané. Dokazuje to nedávný objev pod hladinou moře

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu