Další Babišův bolehlav. Mluví se o nouzovém znárodnění obřího podniku

Domácí 19. března 2021 | 08:33 — Ilona Cílková
Majitel ostravských hutí je na pokraji krachu a v Británii se mluví o nouzovém znárodnění. Britská vláda by podle slov Eda Millibanda, exministra a někdejšího šéfa labouristické strany, měla zvážit nouzové znárodnění společnosti Liberty Steel.
Další 2 fotografie v galerii
Do skupiny patří ostravské hutě ArcelorMittal Ostrava / Depositphotos

Do ní patří i ostravské hutě, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gotwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Majitel společnosti Liberty Steel, Brit indického původu Sandžív Gupta, bojuje o finanční přežití. Guptovo ocelářské impérium, které v Česku zaměstnává přes šest tisíc lidí, se ocitá na pokraji krachu poté, co jeho největší věřitel skončil v insolvenci.

Podle nově zveřejněných soudních dokumentů Guptova zastřešující skupina, GFG Alliance, už letos v únoru oznámila svému zmíněnému největšímu věřiteli, britsko-australské společnosti Greensill Capital, že bez jeho finanční pomoci se ocitne v bankrotovém stavu, resp. tedy v insolvenci. Jenže právě sama Greensill Capital je nyní v insolvenci.

Společnost Greensill Capital měla Guptovi poskytnout půjčky, jimiž financoval právě i koupi ostravských hutí. Za provozní úvěr v objemu dvě miliardy korun se zaručila česká státní pojišťovna EGAP.

Tento svůj nákup Gupta dokončil před dvěma lety. O hutě ani tehdy, před pandemií nebyl jinak přílišný zájem, takže je poměrně málo pravděpodobné, že by se v případě pádu jeho ocelářského impéria rychle našel někdo, kdo by byl ochotný ostravské hutě koupit.

„To může být další předvolební bolehlav pro vládu Andreje Babiše. Koaličním stranám už nyní citelně klesají preference v důsledku pandemické situace a pád ostravských hutí, a riziko citelného nárůstu počtu nezaměstnaných, by je stáhnul ještě níže," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Vodou na mlýn může být situace pro české odboráře. Předák největších odborů v zemi, Josef Středula, v době převzetí ostravských hutí vyjadřoval značné pochyby o skutečných záměrech Guptovy společnosti, obával se o další osud řadových pracovníků hutí. Stávající situace může tyto obavy naplnit. Středula přitom dnes nevylučuje kandidaturu na prezidenta republiky. Exprezident Václav Klause nevyloučil návrat do politiky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte místa, která vám svojí krásou vyrazí dech

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Který emirát navštívit a jaké atrakce musíte vidět?

Zavřít reklamu