Pandemii můžeme porazit jen jediným způsobem, radí vědec

Domácí 20. února 2021 | 11:05 — Ilona Cílková
Epidemická situace může být do dvou nebo tří týdnů v celé zemi stejně závažná jako v uzavřených okresech, varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle expertů to vypadá, že epidemie se v Česku vymkla kontrole. Jak z toho ven?
Další 3 fotografie v galerii
V boji s pandemií zatím prohráváme / Depositphotos

Podle odborníků nemáme moc na výběr. Většina z nich se přiklání k tvrdému lockdownu, který by měl trvat alespoň tři týdny. Nad epidemií může zvítězit pouze věda.

Vývoj pandemie bude nezávisle na opatřeních vždy záviset na chování jedince. „Zdravý rozum je důležitý, ale zdravým selským rozumem nezvítězíme nad epidemií. My musíme používat vědu. Ta nás může z této bídy vytáhnout," uvedl evoluční biolog Jaroslav Flegr pro CNN Prima NEWS. Podle Flegra dokázaly v pandemii obstát státy, které zavedly důkladné trasování a třítýdenní tvrdý lockdown. „Vyhráli ti, kteří zřídili pořádné trasování a testování a na tři týdny zavedli tvrdý lockdown," uvedl vědec.

O tom, že vývoj epidemie v Česku ovlivňuje individuální chování lidí, je přesvědčen i vakcinolog Beran. „Je potřeba využít aktivity každého člověka, aby se snažil dodržovat individuální epidemická opatření. Pokud se člověk někde pohybuje, tak musí dodržovat takzvaná 3R – ruce, roušky, respirátor – a pak samozřejmě rozum. Pokud lidé budou znovu a znovu dodržovat tato opatření, tak jsem přesvědčen o tom, že tato individuální opatření budou mít v populaci obrovský vliv."

Hlavní zbraní pro boj s covidem je podle odborníků jedině očkování. Počet vakcinovaných však v Česku není zdaleka tak vysoký, jak se původně plánovalo. K dnešnímu dni prošlo prvním kolem očkování něco přes 320 tisíc lidí, druhou dávkou bylo vakcinováno necelých 200 tisíc. Pro srovnání v podobně lidnatém státu Izrael první dávku dostalo už přes 4 miliony občanů a druhou přes 2 a půl milionu.

Vláda od příštího týdne zavádí povinné nošení respirátorů nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Jejich nošení bude platit všude, kde je vyšší koncentrace lidí. Důvodem opatření je rozšíření nakažlivější britské mutace koronaviru. Povede povinné nošení respirátorů ke zlepšení epidemické situace? Zdravotní experti se obávají, že někteří lidé budou s respirátory zacházet stejně špatně jako s rouškami a budou je nosit klidně i několik týdnů. Takový přístup může přitom sám o sobě způsobit zdravotní komplikace. Během týdne hrozí kolaps nemocnic. Jsme na rozcestí, jsou jen dvě možnosti řešení, říká Roman Prymula.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Který emirát navštívit a jaké atrakce musíte vidět?

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Zavřít reklamu