Jedna věta a z ostudy má kabát. Ministryně svým výrokem popudila úplně všechny

Domácí 08. února 2021 | 09:06 — Ilona Cílková
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová svým výrokem a přirovnáním koronaviru ke druhé světové válce pobouřila mnoho Čechů. Výroku Maláčové si všímají i zahraniční média. A dobré jméno České republice paní ministryně opravdu nedělá.
Další 2 fotografie v galerii
Srovnání koronaviru a druhé světové války nebylo vhodné, omluvila se dnes Maláčová / Archiv J. Maláčové

Stačila jediná věta a Česká republika je opět terčem posměchu i ve světě. „Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol," řekla Maláčová. Agentura AFP se ujala překladu a její slova teď putují po světě v anglické i francouzské ver­zi.

Proti výroku Maláčové se ohradil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Připomněl, že židovským dětem bylo za války znemožněno studovat. „I v kontextu znemožněné školní výuky, o němž paní ministryně hovořila, tedy její srovnání současné situace během pandemie se situací za druhé světové války neodpovídá skutečnosti. Neznalost může být v daném případě sotva omluvou. Vůči obětem šoa i přeživším je včerejší vyjádření ministryně Maláčové krajně necitlivé," uvedl Pavlát v tiskové zprávě.

Pavlát rovněž upozornil, že pro některé děti byly školy za druhé světové války zcela uzavřeny. „Po okupaci českých zemí bylo Židům znemožněno studovat v německých školách a v českých školách byl jejich počet omezen čtyřprocentní kvótou," uvedl ředitel Židovského muzea v Praze.

Srovnání koronaviru a druhé světové války nebylo vhodné, omluvila se dnes Maláčová na tiskové konferenci ČSSD. „Byl to špatný a neadekvátní příklad. Pokud jsem se někoho dotkla, tak se omlouvám," uvedla ministryně. Poukázala na fakt, že srovnání s druhou světovou válkou přišlo ve chvíli, kdy byla hlavním tématem debaty přerušená výuka ve školách. Podle jejích slov poukázala na to, že ani válka tehdy nevedla k tak dlouhému uzavření škol pro valnou většinu studentů.

Politici z opozičních stran výrok ministryně označili za tupý a hloupý. „Čím dříve si paní ministryně opráší učebnici dějepisu a vezme svá hloupá slova zpět, tím lépe pro ni samotnou. Tohle se okecat nedá," napsal na Twitter poslanec Jan Skopeček. 

„Takovou nehorázností neschopnost Vaší vlády řešit i rutinní problémy neomluvíte, paní ministryně," uvedl zase Miroslav Kalousek. Tlak na odvolání Blatného zesílil. Situace je tragická a měsíce budou zbytečně umírat lidé, říká vědec.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu