Odborníci varují! Objevily se nové spekulace, co je za tajemným radioaktivním mrakem nad Evropou

Domácí 07. března 2017 | 03:36 — Ilona Cílková
Nová zpráva z Norska vzbuzuje obavy. Záhadný radioaktivní mrak, který se Evropou přehnal v lednu, by mohl souviset i s touto severskou zemí.
Další 1 fotografie v galerii
Komíny elektrárny v Jaslovských Bohunicích / Shutterstock

Odborníci totiž upozorňují na nedostatečné bezpečnostní opatření v jedné z elektráren.

Pětadvacátého října 2016 došlo v norském reaktoru v Haldene k úniku radioaktivního jódu. Zařízení muselo být následně z rozhodnutí Norského úřadu ochrany před radiací (NRPA) odstaveno. Radioaktivní látka unikla přes ventilační systém, a přestože se incident odehrál již 24. října v 1.45 hodin, informace o úniku byly zveřejněny až v dopoledních hodinách 25. října. Bylo zjevné, že došlo ke znečištění životního prostředí.

Reaktor se podle vyjádření Norského institutu pro energetiku (IFE) choval velmi zvláštně a podle odborníků z mezinárodní ekologické nevládní organizace nebylo vyloučeno, že se problém nezopakuje.

Reaktor v Haldene, který byl postaven v roce 1950, se nachází nedaleko hranic se Švédskem. Patří mezi dva malé výzkumné reaktory, protože Norsko nemá jaderné elektrárny. Haldenský reaktor dokáže vyprodukovat jen zlomek energie jaderných reaktorů ve Švédsku.

Nehoda v Haldene byla podle zaměstnanců elektrárny zvládnuta a nedošlo k žádnému zranění. Uniklé radioaktivní dávky byly jen nízké. Tak znělo oficiálně hodnocení incidentu.

K úniku izotopu jódu 131 došlo v Evropě znovu v lednu 2017 a incident opět vyvolal mnohé sporné otázky. Dosud se totiž k úniku radioaktivních látek, které zaznamenaly měřicí stanice v sedmi zemích Evropy, nikdo nepřihlásil. Radioaktivní mrak poprvé zpozorovali v severní Evropě, pak se přidali i další evropské země. Vzápětí se objevily nepotvrzené spekulace, že by se látka mohla šířit z Ruska nebo Francie.

Je však možné, že zamoření mohlo pocházet z letitého zařízení právě v norském Haldene!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu