Vir na vás přeskočí mnohem rychleji, než se uvádí, varuje vědec

Domácí 22. ledna 2021 | 08:53 — Ilona Cílková
Imunolog, biochemik a zakladatel Iniciativy Sníh Zdeněk Hel vyvrací některé z mýtů, které panují o koronaviru. Třeba ten, že se covidem člověk nakazí až po 15 minutách. Virus vás může infikovat během sekund. Jemu je to v podstatě úplně jedno, říká vědec.
Další 3 fotografie v galerii
Virus se šíří převážně kapénkami / Depositphotos

Doposud se obecně uvádělo, že k přenosu dochází při alespoň patnáctiminutovém společném kontaktu mezi lidmi, kteří nemají roušku, a že se virus přenáší aerosolem a mikrokapénkami. To je sice podle imunologa pravda, ale k nákaze stačí mnohem kratší doba.

„Patnáct minut, dva metry. To jsou všecko, řekl bych takové mýty. Pro to, abychom mohli s epidemií pracovat, krajské hygienické stanice musejí mít určité limity. My nemůžeme říkat, nahlaste nám všechny lidi, které jste potkali na půl sekundy, protože těch lidí by byly stovky, takže se soustředíme, a to zcela správně, na lidi, s kterými jsme byli v přímém kontaktu patnáct minut na méně než dva metry a podobně," vysvětluje Hel, jak jsme se k těmto číslům dostali.

„Virus vás ale může infikovat během sekund. Jemu je to v podstatě úplně jedno, virus nemá hodinky," zdůraznil vědec.

Podle Hela je odpověď každého jedince velmi individuální. Přibližně 20-30 % lidí infekci nikdy nedostane, i když dostanou velkou dávku viru, protože mají přirozenou resistenci. Hel přirovnává virus rozšiřující se aerosolem a mikrokapénkami k cigaretovému kouři. „Představte si, například, když před vámi jde někdo na ulici a kouří. Vydechne kouř, vy tím dýmem projdete, cítíte ho. Téměř stejně se chová aerosol obsahující virus," popisuje, jakým způsobem se můžeme infikovat virem v tramvaji nebo v metru a to i za předpokladu že někdo nakažený je klidně i pět metrů od nás.

Kdo je profesor Hel? Imunolog, biochemik Zdeněk Hel je jedním ze zakladatelů apolitické Iniciativy Sníh, která sdružuje experty, spolupracující mimo jiné na zmírnění dopadů pandemie SARS-CoV-2 a působí i jako profesor na prestižní Alabamské univerzitě v americkém Birminghamu.

Iniciativa Sníh podle něj vznikla proto, aby byla vědeckou oporou politikům ze všech stran. „Jsme apolitická iniciativa. Jediným cílem je pracovat pro občany, podávat vládě i opozici pravdivé informace. Měli jsme velice dobré jednání s paní ministryní práce Janou Maláčovou a produktivní diskuse jsme měli i s panem premiérem Babišem. A tohle říkám s tím, že s ním nemám žádné finanční zájmy. Nemám nic společného s žádnými finančními skupinami," uvedl Hel pro iDNES. Čtvrtá vlna bude horší než všechny předchozí dohromady, varují experti a přichází s nápady, jak se jí vyhnout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu