Covid se začíná rychle šířit. Klíčové číslo začalo opět růst

Domácí 19. ledna 2021 | 07:51 — Ilona Cílková
Ministr Blatný uvedl, že přítomnost britské mutace viru vykazuje v Česku až každý desátý vzorek. Klíčové číslo R opět roste. Právě reprodukční číslo ukazuje, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.
Další 3 fotografie v galerii
V Česku se objevila britská mutace koronaviru / Deposiphotos

Státní zdravotní ústav již o víkendu uvedl, že jeho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zpracovávala deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. Referenční laboratoř je obdržela z Nemocnice na Bulovce. Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření ohlásilo Rakousko.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka i ministra zdravotnictví Jana Blatného by to tak mělo zůstat, dokud se nezlepší situace v nemocnicích.

Přibývá totiž nakažených zdravotníků. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je jich nakažených proti 1. prosinci více než dvojnásobek, proti začátku ledna jich přibylo zhruba 300. Evidovaných k 17. lednu je 6 704 nakažených, více než 3 000 z nich jsou zdravotní sestry.

Počet hospitalizovaných se pohybuje stále kolem 6500. Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Trvale udržitelný je podle ministra Blatného počet kolem 2000 až 3000 hospitalizovaných s COVID-19. „V současné době je řada zemí, která má čísla ještě nižší, a přesto je ještě striktnější než Česká republika," uvedl ministr na tiskové konferenci.

Od dnešního dne mohou Češi nakupovat v kamenných obchodech znovu papírnické zboží, dětské oblečení a obuv. Prodej není omezen na specializované obchody, v ostatních ale musí být další prostor se zbožím, které podléhá vládnímu zákazu, ohrazen například páskou. Papírnictví, zvláště umístěná v obchodních centrech, velkou návštěvnost ani tržby neočekávají. K návratu do běžného režimu by podle nich bylo třeba obnovení provozu ostatních obchodů, ale také návrat lidí z domovů do kanceláří. Březen bude tragický. Lidé vůbec neví, co je čeká, varuje lékař.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z...

Zavřít reklamu