Jsme v mnohem horší situaci než na podzim. Politici stále nechápou, kam se řítíme, varuje vědec

Domácí 06. ledna 2021 | 15:16 — Ilona Cílková
V České republice přibylo za úterý 17 278 nakažených. Tedy další smutný je rekord. S nákazou se v zemi potýká 126 348 osob. V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 7001 pacientů a z toho 1004 jich je ve vážném stavu. Jak je možné, že politici stále nešlápnou na brzdu, tak jako to vidíme téměř v celé Evropě?
Další 3 fotografie v galerii
Situace se zhoršuje v celé Evropě / Depositphotos

Evoluční biolog Jaroslav Flegr patří k těm, kteří od začátku epidemie poukazují na její nebezpečí a jako jeden z prvních správně odhadl problémy, které pramení z exponenciálního šíření koronaviru. To sice v teoretické rovině bylo všem známo, málokdo si ale dokázal představit, co to znamená ve skutečnosti. O tom jsme se nakonec na podzim přesvědčili na vlastní kůži. Teď se zdá, že se situace opět vymyká z rukou, ale na ještě vyšší úrovni.

„V říjnu jsem se domníval, že politici neví, do čeho se řítíme, že si zkrátka nedovedou představit, co znamená exponenciální šíření infekce, a proto netuší, k jaké tragédii se schyluje, pakliže okamžitě nešlápnou na brzdu. Proto jsem se snažil prostřednictvím novinářů sledujících tuto stránku i ve svých vystoupeních v mediích na záludnosti exponenciálního růstu upozorňovat a donutit tak politiky k akci. Kolapsu nemocnic jsme se v listopadu vyhnuli asi o týden," píše na sociální síti Flegr.

„Nyní jsme v podobné, jen výrazně horší situaci. Jen já si už nemyslím, že politici nevědí, do čeho se v řádu dnů řítíme. Už to zkrátka vědět musí, jen učinili rozhodnutí, že šíření epidemie a kolapsu nemocnic bránit nebudou. Patrně si spočetli, že by je nepopulární opatření stála příliš mnoho politických bodů, a že se jim z hlediska volebních výsledků vyplatí raději nechají zemřít sto tisíc lidí, podlomit zdraví velké části obyvatelstva a zničit ekonomiku na roky dopředu. Z hlediska chladného politického kalkulu je takové rozhodnutí logické – když opatření zaberou – kolaps nebude a ti zachránění vidět nebudou – voliči si budou pomatovat jen ta „zbytečná“ nepopulární opatření.

Podle Flegra nyní dojde k tomu, že reprodukční číslo viru znovu vzroste, a to v důsledku poklesu teploty. Navíc je třeba počítat s tím, že do šíření zasáhnou nové mutace koronaviru z Anglie a Jižní Afriky, které tu už zaručeně jsou a postupně získávají navrch. Bylo by proto bláhové se domnívat, že se situace bude zlepšovat. Naopak se podle Flegra bude rapidně zhoršovat a na konci bude kolaps zdravotnického systému a spontánní lockdown. Raději bych se mýlil. Situace je podstatně horší, než to vypadá, říká český vědec.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili záhadnou planetu. Je stará jako sám vesmír

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží...

Obyčejná lana i provazy dokáží interiéru dodat šmrnc....

Ušetřete peníze za nákup nových pokojovek. Jednoduše si je...

I pes může v zimě nastydnout. Naučte se nemoc poznat a...

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Pařeniště jsou mezi zahradníky oblíbená. Zastanou hodně...

Zavřít reklamu