Situace je velmi špatná. Česko míří do tvrdého lockdownu

Domácí 22. prosince 2020 | 09:10 — Ilona Cílková
Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku se stabilně drží na 76 bodech ze sta. Podle původního plánu by Česko mělo být již v lockdownu.
Další 2 fotografie v galerii
Epidemii se stále nedaří dostat pod kontrolu / Depositphotos

Pokud se rizikové skóre drží v horším stupni aspoň tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření proti nemoci covid-19. Zpřísnění opatření vláda projedná ve středu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pondělí řekl, že pokud s ohledem na vývoj epidemie navrhne zpřísnění, opatření by se změnila s účinností od pátku 25. prosince. Podle původního plánu opatření by v pátém stupni měly být uzavřeny i obchody s výjimkou prodejen se základními potřebami a provozoven služeb, které zatím vláda nechávala oproti plánu opatření otevřené. Podle Blatného se už ale v pátém stupni s výjimkami z opatření nepočítá.

V některých regionech se rizikový index PES dostal místy až na 86 bodů, a to například v Karlovarském kraji. Nejhorší situace je podle indexu PES v okrese Ostrava-město, kde se skóre druhý den drží na 94 bodech. Zhoršuje se i Praha. Skóre PES v metropoli vzrostlo o tři body na 71 bodů. Hlavní město i tak stále zůstává ve čtvrtém stupni pohotovosti. 

Do lockdownu se postupně uzavírá celá Evropa. Itálie přes Vánoce a Nový rok zpřísní stávající opatření a po celé zemi tak budou muset zavřít obchody, restaurace a bary.  Přísnější pravidla budou platit v obdobích od 24. do 27. prosince, od 31. prosince do 3. ledna a od 5. do 6. ledna. Do tvrdého lockdownu se uzavírá Rakousko, Nizozemsko či Dánsko. Třetí vlna právě začíná, varuje biochemik a odhalil, čím je virus obrovsky nebezpečný.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Prodej auta v roce 2021 – co vše byste měli vědět?

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu