Přichází mrtvolný vrchol sezóny. Vánoční uzavírka bude pro část skiareálů likvidační

Domácí 15. prosince 2020 | 12:55 — Ilona Cílková
Po jarním předčasném uzavření skiarálů, je tu vánoční uzavírka. Po včerejším rozhodnutí vlády opět od pátku zavřít ubytovací zařízení, čeká tuzemský lyžařský byznys mrtvolný vrchol sezóny.
Další 2 fotografie v galerii
Lyžařská sezóna začíná nevesele / Depositphotos

České skiareály připraví včerejší rozhodnutí vlády až o 20 miliard korun. Celkově pak letos přijdou o 35 miliard. Tuzemské lyžařské areály každoročně vytvářejí tržby za zhruba 60 miliard korun. A to hlavně během jarní, ale zejména pochopitelně zimní sezóny. Tyto tržby vytváří nejen 155 větších horských středisek a 300 menších lyžařských areálů, která v Česku jsou. Jejich provoz totiž dává práci také dalším provozovnám a profesím, přibližně 45 tisícům lidí. Půjčovnám lyžařského vybavení, lyžařským instruktorům a školám, vlastním ubytovacím zařízením, prádelnám, restauracím a obchodům v horských oblastech.

Po včerejším rozhodnutí vlády opět od pátku zavřít ubytovací zařízení, čeká tuzemský lyžařský byznys mrtvolný vrchol sezóny. České skiareály přitom během vánočního období vytvářejí zhruba 35 procent svých tržeb. Rozhodnutí vlády tak připravuje český lyžařský byznys až o zhruba 20 miliard korun, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.  Nutno podotknout, že celý letošní rok je pro tento byznys pohromou. Loňská zima byla totiž poměrně teplá, navíc během jarní sezóny už částečně řádil koronavirus.

Během roku tak provozy v horských střediscích zaznamenaly zhruba 40procentní propad tržeb. Letní sezóna to rozhodně nezachránila. Za celý rok tedy tuzemský lyžařský byznys může na tržbách přijít o zhruba 35 miliard korun. Jestliže vicepremiér Karel Havlíček nyní v rámci nově oznámených kompenzací slibuje vyčlenit na program Covid ubytování celkově 3,5 miliardy korun, je to částka o řád nižší. Není se co divit. V rámci programu bude mít ubytovací zařízení nárok průměrně na zhruba 200 korun za pokoj a noc. Jenže během vrcholné vánoční a novoroční sezóny si ubytovací zařízení v horských střediscích běžně účtují i pětkrát až šestkrát tolik.

Pro řadu ubytovacích zařízeních v horských oblastech a na ně navázaných provozů tak může být včerejší rozhodnutí vlády likvidační. Virus je připravený zabíjet. Zavřete všechno, co se dá, vyzývá šéf lékařů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Inteligence a chování chobotnic je stále neprozkoumané. Dokazuje to nedávný objev pod hladinou moře

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu