Vláda chce zlomit špatnou situaci. Penězi bude motivovat lidi k testování

Domácí 05. prosince 2020 | 09:57 — Ilona Cílková
Statistiky o počtech testů a nakažených ukazují, že lidé přestali chodit na testy. Podle odborníků je jedním z hlavních důvodů to, že vláda občany nemotivuje. Současnou situaci by chtěl změnit ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.
Další 3 fotografie v galerii
Vláda věří, že situaci definitivně zlomí intenzivnější testování / Pixabay Bokskapet

Ve čtvrtek došlo k výraznému uvolnění opatření, bohužel v době, kdy každý den přibývá kolem čtyř až pěti tisíc lidí s nově potvrzeným covidem-19. Přitom když byla v říjnu čísla podobná, vláda opatření zaváděla. Situace se liší v tom, že je nižší reprodukční číslo, které však postupně stoupá. Klesá naopak počet testů. 

Vláda věří, že situaci definitivně zlomí intenzivnější testování. V pondělí tak projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid-19 zůstanou doma. V současné době jsou ti, jimž test odhalil koronavirus, doma na nemocenské se 60 procenty mzdy. 

„Chceme zajistit, aby lidé nebyli na testování škodní. V pondělí na vládě otevřeme otázku stoprocentní mzdové kompenzace pro ty, co zůstanou doma s covidem,“ řekl Havlíček Lidovým novinám. Podle něj může opatření státní kasu odhadem vyjít na stovky milionů korun měsíčně, ale záviset bude na počtu nemocných.

Ministři zároveň připouštějí, že nejde o ideální řešení, protože lidé s jinými nemocemi na tom budou stále stejně. „Tohle by byla speciální kategorie. Je to samozřejmě trochu nesystémová věc, ale s ohledem na to, že jsme ve zcela specifické době, by to mohlo lidi uklidnit. Když zůstanou s covidem doma, nebudou mít o 40 procent nižší mzdu," řekl Havlíček.

Podle něj se tato investice vyplatí, protože státu výhledově může uspořit například peníze za zdravotní péči, protože více nakažených zůstane doma. Motivaci k dobrovolnému testování chystá vláda i pro firmy. „Chceme firmy motivovat tím, že jim budeme část peněz za testy - teď nechci říkat jakou - proplácet," dodal ministr.

Podle ministra Havlíčka může vyplácení klidně platit okamžitě, je ale potřeba dohodnout se nejprve s ministerstvem práce a sociálních věcí.  Ministryně Jana Maláčová ale již dříve uvedla, že vyplácení plné mzdy lidem v izolaci podporuje. „Mechanismus by byl jednoduchý, dokázalo by se to zprocesovat a proplatit v programu Antivirus," uvedla. Vláda neříká pravdu. S antigenním testováním je to jinak, než prezentuje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté zapomínají

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté...

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Zavřít reklamu