Česko pohořelo. V boji s pandemií jsme stále jedni z nejhorších na světě

Domácí 27. listopadu 2020 | 09:54 — Monika Moorová
Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru. Na konci hodnocení pěti desítek států se nachází Mexiko, Argentina a Peru.
Další 3 fotografie v galerii
V žebříčku zemí bojujících s koronavirem jsme pátí nejhorší / Pixabay Fernando zhiminaicela

V žebříčku Česká republika získala 47 bodů ze 100. Nejhorší výsledky ČR vykazuje v počtu nově nakažených za poslední měsíc na 100 000 obyvatel, v přísnosti opatření a omezení pohybu. Hodnocení země naopak zvyšuje vysoký index lidského rozvoje, kvalita zdravotnického systému či relativně nízká smrtnost. Česká republika se tak umístila až na 49. příčce. Daleko za Bangladéší, Egyptem či Pákistánem.

Seznamu vévodí Nový Zéland s Japonskem v závěsu. Mezi evropskými zeměmi vede Finsko. Ostatní vyspělé ekonomiky se umístily na nižších místech tabulky. Spojené státy skončily na 18., Velká Británie až na 28. příčce.

Žebříček byl vytvořen na základě skóre vypočítaného podle deseti kritérií. Roli hrál počet pozitivních případů koronaviru a smrtnost za poslední měsíc či celkový počet zemřelých s covidem. Zohledněna byla také úroveň zdravotnického systému, přísnost přijatých restriktivních opatření nebo přístup k vakcíně. Žebříček je pravidelně upravován na základě aktuálních dat.

Mezi indikátory jsou počet nově nakažených za měsíc na 100 000 obyvatel, počet úmrtí za měsíc na milion obyvatel, ale také hodnocení přísnosti opatření, míra omezení volného pohybu či prognózy ekonomického vývoje v roce 2020. Údaje jako počet nakažených, úmrtí či změny v pohybu lidí jsou uváděny za posledních 30 dnů.

V každé kategorii je uděleno 0 až 100 bodů a konečné hodnocení země, které určuje umístění v žebříčku, je průměrem bodů získaných v jednotlivých kategoriích. Jak srazit epidemii na kolena. Recept je až překvapivě jednoduchý.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu