Rozklad koalice v přímém přenosu. Vládní nejistota a zmatek trvá

Domácí 26. listopadu 2020 | 09:36 — Monika Moorová
Čeká nás už od pondělí trochu volnější život? Podle ministra zdravotnictví Blatného by se už příští týden mohly otevřít například obchody, restaurace i kadeřnictví a vycházet bychom mohli i v noci. Ostatní členové vlády to tak ale nevidí.
Další 3 fotografie v galerii
Členové vlády Andreje Babiše se vyjadřují naprosto odlišně / Archiv A. Babiše

Vicepremiér Jan Hamáček optimismus svých kolegů nesdílí. „Nemůžeme nyní říct, že se bude rozvolňovat na sto procent. Z toho, co jsme slyšeli, jsme spíše opatrní," řekl včera po jednání štábu ministr vnitra. Podle něj se totiž situace nevyvíjí tak slibně, jak by si kabinet přál. V některých krajích dokonce dochází k mírnému navýšení skóre. Podle Hamáčka rozhodně nemáme vyhráno a on sám se bojí, aby se neopakoval letní postup, kdy se epidemie vymkla kontrole.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček i ministr zdravotnictví Jan Blatný přitom již dříve avizovali, že se od pondělí Česko přesune do třetího stupně rizika. To by znamenalo otevření restaurací, maloobchodních prodejen i vnitřních sportovišť. Momentálně se Česko nachází stále ve stupni čtvrtém. Do třetího stupně pak můžeme přestoupit po sedmi dnech, kdy se denní hodnota protiepidemického systému PES bude pohybovat v rozmezí 41 až 60 bodů. To by však znamenalo vyhodnocení až v pondělí 30. listopadu.

„Uvědomujeme si, že řada lidí se cítí být těmi opatřeními diskriminována. Proto je mimořádné jednání vlády v neděli. Aby opatření mohla už od pondělí platit," řekl pro Seznam Zprávy Blatný.

Někteří podnikatelé se ale obávají toho, že jim vláda dá vědět až v neděli večer a nebudou mít čas připravit své podniky. Chaos kolem rozvolňování kritizuje i opozice. „Pokračuje rozklad vlády v přímém přenosu. Zmatky jsou naprosto neospravedlnitelné, přesně proto měl fungovat neprůstřelný systém postavený na datech. Evidentně PES takovým systémem není. Žádali jsme vládu, aby jeho chybná místa upravila a aby svou komunikaci zlepšila. Evidentně toho vláda není schopná a je to pro ministry nadlidský úkol," sdělila pro CNN Prima NEWS předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vládní představitelé se v posledních dnech i hodinách vyslovují zcela odlišně. V nejistotě tak zůstávají především obchodníci, podnikatelé a majitelé restaurací. Podle opozice jsou vládní zmatky neomluvitelné. Nejistota pro tisíce podnikatelů však nadále zůstává. Do příštích voleb jen v koalici. ČSSD naznačila, s jakou stranou se spojit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Který emirát navštívit a jaké atrakce musíte vidět?

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Zavřít reklamu