Hromadné testování by mohlo v určitou chvíli zastavit život v Česku

Domácí 25. listopadu 2020 | 08:41 — Ilona Cílková
Česko nabídne dobrovolné testování na covid-19 pomocí antigenních testů. Hradit je má stát. Akce by měla trvat deset dní v době před Vánocemi. Podle epidemiologa Petra Smejkala by ale hromadné testování v tuzemsku měla doprovodit rozsáhlá vysvětlovací kampaň.
Další 2 fotografie v galerii
Testování musí být doprovázeno dobrou vysvětlovací kampaní / Pixabay

Výhody i nevýhody plošného testování rozebírá hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Za klíčové označil načasování celé akce. „Plošné testování je vhodné pro jakoukoliv populaci zasaženou virem, ale jen v určitém momentu. Pokud by se u nás plošné testování provedlo teď, kdy máme stále vysoké procento pozitivních testů, nově odhalených případů by pravděpodobně byla taková spousta, že kdyby se všichni spolu s kontakty umístili do izolace a karantény, v podstatě by se v Česku zastavil život. To by sice srazilo epidemii, ta se ale v danou chvíli daleko lépe reguluje za pomoci opatření," uvedl Smejkal pro iROZHLAS.cz.

Obrovskou výhodou antigenních testů je podle epidemiologa fakt, že zachytí bezpříznakové případy, takzvané superpřenašeče. Naopak nevýhodou je kromě logistické náročnosti i to, že „jde pouze o jeden test“, musí se proto počítat s tím, že negativně otestovaný člověk může být třeba za pět dní pozitivní. Smejkal varuje, že provedení hromadného testování může poměrně výrazně zahýbat s důvěrou občanů v protiepidemická opatření, a že testování musí být doprovázeno také dobrým trasováním.  

Podle Smejkala má v současné chvíli větší význam testování rizikových skupin. Například domovy pro seniory, učitelé ve školách, zdravotníci a pacienti, ale také firmy s bezbariérovým provozem. Hromadné testování populace se podle epidemiologa má dělat ve chvíli, kdy se epidemie teprve rozjíždí, jako to udělala slovenská vláda. V případě Česka za dané situace takový smysl to nemá.

„U nás by plošné testování mělo význam třeba v půlce září. Obecně má smysl to dělat ve chvíli, kdy stát není v tak těžkém lockdownu a chce se mu vyhnout, to znamená před epidemií. Pokud by se u nás odehrálo plošné testování teď, najde se pravděpodobně půl milionu nebo milion pozitivních, dají se do karantény a budou se muset dál trasovat jejich kontakty. To se skoro nedá zvládnout,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz. Podle jeho názoru má smysl k plošnému testování přistoupit až ve chvíli, kdy se epidemie dostane pod kontrolu.

Epidemiolog varuje, že podobná akce musí být doprovázena dobrou vysvětlovací kampaní. „Ta má být zaměřená zejména na možnost falešné negativity výsledku testu, aby testovaný nezajásal a po jednom negativním antigenním testu nesvolal vánoční večírek. Hlavně by ale měla být zaměřená na to, proč je vůbec důležité se nechat testovat," míní Smejkal.

Premiér Babiš oznámil plošné testování v úterý. Podle něj je nutné, aby co nejdříve ministerstvo zdravotnictví předložilo plán antigenních testů. „Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc. Abychom umožnili všem našim občanům alespoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigeny," řekl Babiš. Test by měl přijít stát na 150 korun za kus, upřesnil. Třetí vlna se nám nevyhne. Situace je stále extrémně vážná, varují experti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní tekutina dokáže uchovávat solární energii celé roky. Může být nedílnou součástí energetiky budoucnosti

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Zavřít reklamu