Stát dal, stát vezme. Zvyšování daní přijde již začátkem roku 2021

Domácí 18. října 2020 | 06:07 — Ilona Cílková
Vláda schválila balík opatření pro boj s ekonomickými dopady druhé vlny pandemie koronaviru. Jeho součástí je i podzimní kompenzační bonus, který bude sice adresnější než ten na jaře, nicméně představuje velkou zátěž pro obecní i krajské rozpočty. Některé obce a města proto již nyní přistupují ke zvyšování daně z nemovitosti.
Další 3 fotografie v galerii
Další zvyšování daně z nemovitosti tedy mohou obyvatelé očekávat zkraje roku 2021 / Pixabay Gerd Altmann

Na podzimní nárok budou mít nárok jen ty osoby samostatně výdělečně činné, kterým vláda vypnula podnikání, tedy například zavřela restauraci či jiný provoz. Tyto OSVČ mají nárok na 500 korun denně po celou dobu trvání nouzového stavu, který byl vyhlášen na třicet dní dne 5. října.

Opatření by mělo veřejné finance stát 3,9 miliardy korun. Státní rozpočet opatření vyjde podle odhadu ministerstva financí na většinu této sumy, 2,6 miliardy, avšak o miliardu korun připraví také rozpočty obecní. O 300 milionů pak přijdou kraje. Na jaře se přitom nižší územní správní celky bouřily proti tomu, aby náklady tehdejšího kompenzačního bonusu nesly. Tehdejší kompenzační bonus, resp. bonusy však byly plošnější.

Nicméně i tento podzimní kompenzační bonus představuje zátěž pro obecní i krajské rozpočty. Některé obce a města proto již nyní přistupují ke zvyšování daně z nemovitosti od příštího roku, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Přitom zvyšování daně z nemovitosti v řadě především větších českých měst obyvatele rozhořčilo už letos začátkem roku. V mnohých z obcí bylo totiž až několikanásobné. Další pokračování zvyšování daně z nemovitosti tedy mohou obyvatelé řady měst očekávat hned zkraje roku 2021. Důvodem je právě to, že obecní kasy se kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru a kvůli souvisejícím protipandemickým opatřením vyprazdňují. A další zátěží jsou pro ně například právě kompenzační bonusy. Potvrzuje se tedy to, nač již delší dobu upozorňují ekonomové: za současné rekordní zadlužování české vlády a veřejných rozpočtů obecně zaplatí nakonec řadový občan, právě vyššími daněmi.

Města a obce nyní musejí škrtat investiční výdaje a šetřit na svých běžných výdajích. Musejí se totiž takto vypořádat s výpadkem sdílených daní, který nastal v důsledku koronavirové krize. Mnohde ale nebudou škrty a šetření stačit, takže daná obec či město přistoupí ke zvýšení daně z nemovitostí. Daň musí každoročně hradit vlastníci bytů, domů, staveb a pozemků. Veškeré vybrané peníze zůstávají městům.

Mnohé obce se přitom už loni rozhodly uplatnit od roku 2020, tedy ještě před úderem koronaviru, takzvaný místní koeficient, kterým se násobí dosavadní daň, a to dvakrát až pětkrát. Této možnosti zatím v České republice využila řádově procenta obcí. Jde přitom zejména o krajská města, z nichž se k tomuto kroku odhodlala téměř polovina.

Na dvojnásobek stoupla daň z nemovitostí například v Pardubicích či Karlových Varech, trojnásobek oproti loňsku platí obyvatelé Hradce Králové a Ústí nad Labem. Podle velikosti města a míry zvýšení daně se výnosy pro městské rozpočty mohou pohybovat v řádech až desítek milionů korun.

Zvyšování daně z nemovitostí od roku 2021 už odklepli například zastupitelé ve Slavkově. Usoudili, že nelze neustále škrtat na provozních výdajích, jestliže chtějí udržet investice. Naopak v Bohumíně nebo Olomouci se daň z nemovitosti v roce 2021 zvedat nebude. Olomouci takový postup doporučila i ratingová agentura, která městu připravuje ratingové hodnocení, vypočítává Kovanda. Druhá vlna pandemie ovlivní i ceny nemovitostí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Zavřít reklamu