Ceny nemovitostí nepřestávají překvapovat. Koronaviru navzdory

Domácí 08. října 2020 | 06:35 — Ilona Cílková
Poptávka po nemovitostech v České republice neustává. Ceny sice rostou pomaleji, ale rostou stále. Poptávce po nemovitostech nahrává důsledek koronavirové krize, kterým je pokles úrokových sazeb, včetně těch hypotečních.
Další 3 fotografie v galerii
V Česku roste poptávka po rekreačních nemovitostech / Depositphotos

Ceny nemovitostí v ČR stále rostou, ale nejpomaleji za poslední více než dva roky, říkají nová čísla Eurostatu. Stále poměrně citelné zdražování způsobuje hlavně špatná legislativa

Růst kupních cen nemovitostí v ČR zpomalil v letošním druhém čtvrtletí na svoji nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2018, vyplývá z nejnovějších čísel Eurostatu. Meziročně totiž nemovitosti v tuzemsku zdražily o 7,7 procenta. To je na poměry EU sice stále nadprůměrné tempo růstu cen, jelikož průměr ve druhém čtvrtletí činil 5,2 procenta. Avšak jde zároveň o nejpomalejší růst cen realit v ČR za poslední více než dva roky, neboť v uplynulých osmi čtvrtletích rostly ceny nemovitostí v ČR vždy v rozsahu od osmi do deseti procent.

Dynamika růstu cen nemovitostí zmírnila ve druhém čtvrtletí v porovnání s tím prvním ve většině zemí EU. Tlak na pokles cen vyvolává předně koronavirová krize, která zvyšuje nejistotu v ekonomice, takže odrazuje od pořízení nemovitostí. V druhém sledu pak narůstá počet lidí, kteří se rozhodli vyčkávat na nižší cenu realit, neboť doufají, že pokles bude ještě výraznější. Výsledkem je jisté ochromení poptávky a pokles dynamiky cenového růstu. Zatím se ale nejedená o nijak výrazné zpomalení, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Poptávce po nemovitostech na druhou stranu nahrává další důsledek koronavirové krize, kterým je pokles úrokových sazeb, včetně těch hypotečních. Nízké úroky zatraktivňují nemovitosti coby investiční alternativu, neboť výnos realit – v ČR čtyři až pět procent ročně – výrazně předčí úročení termínových vkladů nebo investic typu řady dluhopisů. Aby nastalo výraznější zpomalení růstu cen nemovitostí v ČR či jinde v EU, musela by koronavirová krize udeřit ještě silněji, například během druhé vlny šíření nákazy, nebo být celkově vleklejší.

V ČR je navíc nabídka nemovitostí silně omezována nepružnou stavební legislativou, která způsobuje jen velmi pomalou výstavbu nových nemovitostí a i v čase krize tak vede k situaci převisu poptávky nad nabídkou.

V Česku tak lze ve zbytku letošního roku a roce příštím očekávat další zpomalování dynamiky růstu cen realit. Zatím ale jen máloco nasvědčuje tomu, že by se toto zpomalování mělo „přetočit“ do plošného poklesu cen.

Pokles cen ve druhém čtvrtletí zaznamenaly v meziročním sledování pouze dvě země EU, a to Maďarsko a Kypr. Jde o zajímavý vývoj, jelikož Maďarsko je jedinou zemí EU, kde v letech 2015 až 2019 rostly ceny nemovitosti ještě rychleji než v ČR. Výraznější a táhlejší propad cen maďarských nemovitostí by tedy z ČR mohl učinit opět premianta EU, co se razance růstu cen realit týče, uzavírá Kovanda. Koronavirus srazil zaměstnanecké benefity na kolena. Lidé mohou zapomenout na bonusy či 13. platy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herec Jan Dolanský v minitunaji v plážovém volejbale ukázal, že schopní herci dokáží odehrát opravdu vše

Pokud máte kvalitní postel i matraci, ale pořád se vám...

Některé jedovaté houby si lidé stále pletou. Člověku...

Podzimní řez pomůže růžím lépe přečkat zimu. Nesmíte...

I koupelnu si můžete zařídit podle Feng Shui. Budete se v ní...

Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným...

Zbavte se zápachu z bot a vyřešte tak nepříjemný problém...

Zavřít reklamu