Vědci objevili koronavirus u domácích mazlíčků

Domácí 14. září 2020 | 07:18 — Ilona Cílková
Virus SARS-CoV-2 sice mezi lidi pronikl ze zvířecí říše, dnes se ovšem po světě šíří především mezilidským přenosem. Ovšem ne výhradně. Pozitivní testy měla i zvířata, která se v lidské blízkosti pohybují.
Další 3 fotografie v galerii
Vědci objevili koronavirus u několika koček / Depositphotos

Vědci z Wu-chanu chtěli zjistit, jak velkým rizikem je virus SARS-CoV-2 nebezpečný pro domácí mazlíčky. Podle nové studie koronavirus chytilo deset až patnáct procent koček, které podrobili testům. Do budoucna chtějí na nich testovat protilátky.

V období od ledna do března vědci odebrali celkem více než sto kočičích krevních vzorků. Ne všechna zvířata byla toulavá, takže se dá předpokládat, že se nakazila od lidí. Z toho důvodu vědci doporučují, aby lidé byli opatrní. Pokud se u nich nemoc projeví mají zůstat v karanténě mimo své domácí mazlíčky.

„Měla být zvážena opatření k udržení vhodné vzdálenosti mezi pacienty s COVID-19 a domácími zvířaty, jako jsou kočky a psi. Rovněž měla být zavedena hygienická a karanténní opatření pro tato vysoce riziková zvířata,” sdělila serveru Dailymail.co.uk autorka výzkumu Meilin Jin. Vzhledem k podobnosti, jak kočky a lidi reagují na tuto infekci, tak vědci chtějí na kočkách testovat protilátky proti SARS-CoV-2 u lidí.

Zvířata příznaky viru nevykazovala, ale předpokládá se, že může být pro domácí zvířata smrtelný. Vědci také potvrdili, že úroveň infekce u společenských zvířat je pravděpodobně mnohem vyšší. Proto se počítá s dalšími výzkumy, aby se zjistilo, jak se virus na zvířata přenáší a zda jej dokáží zvířata přenést na člověka.

Vědecké experimenty podle vědců z londýnské univerzity UCL ukázaly, že koronavirem se mohou nakazit různí další savci včetně koček, psů, opic, fretek a křečků. Znepokojení vzbudila letos v květnu situace na nizozemských farmách chovajících norky na kožešinu, kde se podle všeho nejméně dva zaměstnanci nejspíš nakazili koronavirem od nemocných zvířat.

Před měsícem pak server BBC upozornil na případ, kdy se kočka nakazila koronavirem od svých majitelů, což byl první známý případ, kdy se v Británii tato infekce objevila u domácího mazlíčka. Studie odhalila, jak je to s imunitou proti covidu-19.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští vědci popsali dokonalý trik. Voda za určitých podmínek nezmrzne ani když jsou teploty hluboko pod nulou

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Zavřít reklamu