Vědci objevili koronavirus u domácích mazlíčků
Vědci z Wu-chanu chtěli zjistit, jak velkým rizikem je virus SARS-CoV-2 nebezpečný pro domácí mazlíčky. Podle nové studie koronavirus chytilo deset až patnáct procent koček, které podrobili testům. Do budoucna chtějí na nich testovat protilátky.
V období od ledna do března vědci odebrali celkem více než sto kočičích krevních vzorků. Ne všechna zvířata byla toulavá, takže se dá předpokládat, že se nakazila od lidí. Z toho důvodu vědci doporučují, aby lidé byli opatrní. Pokud se u nich nemoc projeví mají zůstat v karanténě mimo své domácí mazlíčky.
„Měla být zvážena opatření k udržení vhodné vzdálenosti mezi pacienty s COVID-19 a domácími zvířaty, jako jsou kočky a psi. Rovněž měla být zavedena hygienická a karanténní opatření pro tato vysoce riziková zvířata,” sdělila serveru Dailymail.co.uk autorka výzkumu Meilin Jin. Vzhledem k podobnosti, jak kočky a lidi reagují na tuto infekci, tak vědci chtějí na kočkách testovat protilátky proti SARS-CoV-2 u lidí.
Zvířata příznaky viru nevykazovala, ale předpokládá se, že může být pro domácí zvířata smrtelný. Vědci také potvrdili, že úroveň infekce u společenských zvířat je pravděpodobně mnohem vyšší. Proto se počítá s dalšími výzkumy, aby se zjistilo, jak se virus na zvířata přenáší a zda jej dokáží zvířata přenést na člověka.
Vědecké experimenty podle vědců z londýnské univerzity UCL ukázaly, že koronavirem se mohou nakazit různí další savci včetně koček, psů, opic, fretek a křečků. Znepokojení vzbudila letos v květnu situace na nizozemských farmách chovajících norky na kožešinu, kde se podle všeho nejméně dva zaměstnanci nejspíš nakazili koronavirem od nemocných zvířat.
Před měsícem pak server BBC upozornil na případ, kdy se kočka nakazila koronavirem od svých majitelů, což byl první známý případ, kdy se v Británii tato infekce objevila u domácího mazlíčka. Studie odhalila, jak je to s imunitou proti covidu-19.