Chlácholení není na místě, čísla jsou alarmující. Smrtnost poroste, říká český vědec

Domácí 13. září 2020 | 18:10 — Ilona Cílková
Ještě ve středu jsem si naivně myslel, že nad 1000 nakažených denně se dostaneme až 10 dnů po zahájení školy. Po pátečním rekordu si to už bohužel nemyslím. Říká biolog Jaroslav Flegr.
Další 3 fotografie v galerii
Epidemie nám přerostla přes hlavu / Facebook J. Flégra

Podle Flegra bude v Česku v příštím týdnu každý den pozitivně testováno na koronavirus přinejmenším 4 tisíce lidí, za dva týdny až 10 tisíc. Vyšší podle něj bude také úmrtnost, protože zde jsou jiné kmeny virů, než dříve. Flegr to řekl v pořadu Partie. 

Podle vědce měla opatření, která jsou v současné době zaváděna, platit již v srpnu. Teď už jsme někde, kde se nám to rozjelo takovým tempem, že roušky je třeba zavést ve všech vnitřních prostorách i venku. Ale ani to nepomůže, míní Flegr. Podle vědce je nyní třeba zavést drastická omezení. „To co teď udělali v Anglii, maximálně 6 cizích lidí, to by se mělo zavést teď. Vypadá to drasticky, ale my se nesmíme připravovat na to, co bylo před 14 dni, ale musíme se připravit na to, co bude za týden, aby to nenastalo,“ doplnil evoluční biolog a parazitolog.

Podle Flegra bude příští týden pozitivně testováno 4 tisíce nakažených lidí, za dva týdny bude denně přibývat až 10 tisíc nakažených. Kromě toho se také úmrtnost mezi nakaženými lidmi. Nynější údaje dle něj zohledňují virus před měsícem, ale nyní jsou zde jiné kmeny. „Dnes tu bude smrtnost mnohem vyšší. Vyleze to k jednomu procentu,“ řekl Flegr a doplnil, že když bude každý člověk rizika nákazy tlumit, tak je šance „omezit drastické umírání".

Flegr rovněž upozornil na problémy s "chytrou karanténou". Již nyní jsou epidemiologové a lékaři přehlceni, to samé platí i u hygieniků, přičemž systém chytré karantény označil za "vychytralou karanténu" kvůli nepřesnostem v trasování.

V posledním týdnu dochází k nejvyšším denním nárůstům nakažených od začátku pandemie. Jen v sobotu přibylo 1 541 pozitivně testovaných osob, což bylo doposud nejvíce. O víkendu se přitom testuje méně, než v pracovním týdnu. Čeká nás mimořádně těžký podzim. Bude to velký malér, řekl Flegr již před časem.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Je to teprve začátek, tvrdí vědci. Extrémní záplavy a tornáda budou Evropu devastovat stále častěji

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zapomeňte na vodu. Orchideje zalévejte touto běžnou...

Podpořte rajčata v červenci tímto hnojivem a čeká vás...

Plovací vesta pro psy není žádný módní výstřelek....

Zavřít reklamu