Kompenzace nebudou, pomoc se začne vypínat. Lidem začnou krušné časy

Domácí 13. září 2020 | 11:35 — Ilona Cílková
Banky se připravují na krizi. Řada lidí a podnikatelů v tuto chvíli stále ještě využívá odkladu splátek, ale to brzy skončí. Domácnosti si odložily splátky úvěrů dokonce za víc než čtvrt bilionu korun.
Další 3 fotografie v galerii
Banky se připravují na krizi / Pixabay Andrew Khoroshavin

Zavřeno budou muset mít kvůli zhoršující se nákaze mezi půlnocí a šestou ráno restaurace a bary ve Středočeském kraji, v Praze už toto opatření platí od středy. Ministerstvo financí ale v tuto chvíli nepočítá s tím, že by podnikatelům, kteří musí v noci povinně zavřít, ztráty kompenzovalo. „My musíme vládní pomoc začít vypínat. A postupně jsme s tím začali, byla to složitá doba, nikdo nevěděl co, prostě my jsme chtěli ochránit zdraví, proto se vypnula ekonomika, ale s tím už se musíme chovat obezřetně," vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová.

Řada lidí a podnikatelů přitom v tuto chvíli stále využívá odklad splátek, jde zhruba o 340 tisíc domácností a 18 tisíc firem. Toto moratorium ale brzy skončí a banky se připravují na to, že někteří poté budou mít problémy s úhradou svých pohledávek. S navýšením podílu nesplácených půjček počítá centrální banka i banky komerční.

Podobně jsou na tom i další domácnosti, odložily si splátky úvěrů za víc než čtvrt bilionu korun. Nejčastěji toho lidé využili u spotřebitelských úvěrů, nejméně pak u bydlení. V případě klientů, kterým končí odklad splátek v říjnu, se odhaduje, že u retailových se může dostat do prodlení cirka deset procent úvěrů, u těch firemních to může být i více. 

Některé banky už teď své klienty oslovují, aby zjistily, kdo by se splácením mohl mít od listopadu problémy, a domluvily se s ním na dalším postupu. Kontaktují klienty, kteří mají odklad splátek a nabízí nějakou možnost individuálních splátkových kalendářů či možnost individuálního řešení každého případu. Bankovní sektor je ale podle analytiků na navýšení nesplácených úvěrů připravený a měl by ho tak ustát. Další podraz na OSVČ. Na ostatní přispívat budou, ale samy nedostanou nic.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Potápěči, kteří pátrali po vracích z druhé světové války, objevili na dně Baltského moře vrak lodi ze 17. století

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Nepromarněte ideální dobu pro sklizeň rakytníku. Jinak se...

Naučit psa chodit na vodítku jde i bez nepříjemného...

Několik jednoduchých rad, které vám pomohou zbavit se...

Zážitek ze sledování televize může ovlivnit i výběr...

Zavřít reklamu