Přestali jsme sledovat nejdůležitější číslo a to se nám teď vymstí, říká Prymula

Domácí 12. září 2020 | 10:04 — Ilona Cílková
Hlavní tvář v boji proti koronaviru Roman Prymula je přesvědčen, že první vlnu jsme zvládli na výbornou. Bohužel jsme přestali být ostražití. Proto teď bude nakažených výrazně přibývat.
Další 3 fotografie v galerii
Podle Prymuly jsme přestali být ostražití / Česká televize

Rozvolnění muselo nastat, nezůstala tu ale elementární ostražitost, myslí si vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a člen Rady vlády Roman Prymula. „Vyvinul se tlak na to, že není třeba dodržovat opatření. Ta se rozvolňovala, ale mělo to být za předpokladu, že zachováme alespoň elementární návyky. To se bohužel v letních měsících nedělo," řekl pro Radiožurnál.

Ještě na jaře média bedlivě sledovala, jak se mění číslo R, které označuje, kolik dalších lidí průměrně nakazí jeden pacient s koronavirem. Toto číslo ale na začátku týdne zmizelo z oficiálních statistik, a to s odůvodněním, že se situace v jednotlivých regionech liší.

S tím ovšem Roman Prymula nikdy nesouhlasil. „Nikdy jsem nebyl u jednání, kde by se říkalo, že se přestane zveřejňovat. Je jasné, že číslo R roste, je důležité a měli bychom o něm mít povědomí."

Plošná povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách by se podle něj mohla projevit za 10 až 14 dnů. V tu dobu prý bude možné vyhodnotit reálný dopad nového opatření.

„Nechci věštit z křišťálové koule, ale v dalších dnech bude nárůst nově nakažených značný, budou to tisíce," myslí si Prymula.

Co je číslo R? Jedná se o základní reprodukční číslo. U epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. Čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. Pokud je R-číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. Je dáno zejména infekčností onemocnění, četností osobních kontaktů nakaženého a dobou, po kterou nakažený může šířit onemocnění, než se dostane do karantény nebo je izolován.

V Česku laboratoře v pátek odhalily rekordních 1447 případů koronaviru. Denní přírůstek tak počtvrté v řadě překonal tisícovou hranici. V zemi je aktuálně 12 260 nakažených, nejvíce od začátku epidemie. Čeká nás mimořádně těžký podzim. Bude to velký malér, říká biolog Flégr.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Nepromarněte ideální dobu pro sklizeň rakytníku. Jinak se...

Naučit psa chodit na vodítku jde i bez nepříjemného...

Několik jednoduchých rad, které vám pomohou zbavit se...

Zážitek ze sledování televize může ovlivnit i výběr...

Zavřít reklamu