Mzdy se Čechům začaly razantně propadat

Domácí 04. září 2020 | 05:32 — Ilona Cílková
Špatná zpráva pro české obyvatele. Mzdy se po letech začaly výrazně propadat. Růst mezd v Česku totiž poprvé po skoro sedmi letech nepokryje inflaci.
Další 3 fotografie v galerii
Koronavirová krize se promítla také do mzdového vývoje v ČR / Pixabay

Meziroční růst průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR ve letošním druhém čtvrtletí poprvé od posledního čtvrtletí roku 2013 nepokryl inflaci, což znamená, že v reálném vyjádření průměrná mzda klesla, a to o 2,5 procenta. Jedná se o její nejvýraznější pokles také právě od posledního čtvrtletí roku 2013, kdy propad činil 3,1 procenta.

Ve druhém letošním čtvrtletí se koronavirová krize promítla také do mzdového vývoje v ČR. Jejímu plnému projevu ovšem zabránila rozsáhlá vládní opatření na podporu ekonomiky, poptávky, zaměstnanosti, a konec konců tedy i samotné mzdové úrovně. V rámci programu Antivirus stát doplácel 60 až 80 procent mzdy zaměstnanců podnikové sféry.

Stát ve druhém čtvrtletí přispíval na mzdu bezmála 800 tisícům zaměstnancům soukromé sféry. Tím vlastně uměle a na dluh navyšoval mzdovou úroveň oproti situaci, jež by nastala bez této pomoci. Mzdy se ve druhém letošním propadly méně výrazně než bez existence podpůrných opatření státu i proto, že dění na pracovním trhu se například kvůli standardní dvouměsíční výpovědní lhůtě vyvíjí s určitou setrvačností.

V reálném vyjádření tak za celý letošní rok vzroste průměrná měsíční mzda reálně pouze o 0,5 procenta, když trh práce zaznamená citelné zhoršení své kondice ještě před koncem letošního roku a pak dále v roce příštím. A to zejména kvůli odeznívání efektu podpůrných programů typu Antivirusu, ale také kvůli zmíněné setrvačnosti. V příštích letech nás čeká výrazný růst cen.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se...

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Zavřít reklamu