V příštích letech nás čeká výrazný růst cen. Schillerová už vypustila balonek

Domácí 02. září 2020 | 06:16 — Ilona Cílková
Žít na dluh nelze věčně. Vláda se teď začíná vážně zabývat tím, jak zalátá rekordní výpadek veřejné kasy. V letošním roce je třeba počítat se schodkem minimálně 400 miliard korun. V příštím roce nelze vyloučit deficit až kolem 300 miliard korun. To dohromady představuje minimálně 700 miliard korun.
Další 3 fotografie v galerii
Vláda už začíná mluvit o zvyšování daní, zatím jen těch z neřestí / Depositphotos

Kde na to vláda vezme? Podstatnou část této obrovské sumy musí vláda vzít řadovým občanům a firmám ve formě daní, protože sama žádné peníze nevydělává. Ministryně financí Alena Schillerová už v tisku vypustila balonek. Zatím hodlá navyšovat ty daně, v jejichž případě ještě může argumentovat bohulibým úmyslem a starostí o zdraví či sociální blaho tuzemské veřejnosti. Taková daň se nejsnáze prosazuje a hájí, a to i v těžkých ekonomických časech, které nyní zemi a její trh práce čekají, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Od příštího roku se tak zřejmě výrazněji zdaní zahřívaný tabák. Přitom už nyní vláda počítá s tříletým zvyšováním spotřební daně z tabáku a cigaret. Daň poroste v letech 2021 až 2023 o zhruba pět procent ročně. Vyššího zdanění se dočká zřejmě také hazard.

Větší zdanění neřestí ale rozhodně státní kasu nespasí. Lze předpokládat, že v dalších letech dojde například k výraznému růstu majetkových daní, například daně z nemovitosti. Vláda bude zřejmě muset přistoupit k růstu spotřební daně z pohonných hmot, ale také k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu. Pravděpodobné jsou tak úpravy sazeb v oblasti daně z přidané hodnoty, a to spíše ve směru celkového růstu zatížení touto daní, předpovídá Kovanda.

Pro začátek ale zůstane u vyššího zdanění neřestí. Vládě nahrává to, že Češi jsou i přes navyšování daní za neřesti ochotní stále hodně utrácet, dokonce rekordně. Lidé v Česku loni za neřesti utratili historicky rekordní sumu přes 220 miliard korun. Vyplývá to z údajů Eurostatu. Mezi neřestnou spotřebu se řadí útraty z alkohol, tabák, drogy a prostituci.

Od počátku tisíciletí tak loni poprvé narostly neřestné výdaje v ČR na dvojnásobek. V roce 2001 totiž činily jen zhruba 110 miliard korun. V růstu výdajů za neřesti se ale promítají také jiné faktory než jen rostoucí kupní síla Čechů a jejich touha a ochota utrácet za zboží, které nutně nepotřebují, případně rovnou právě za neřesti. V růstu výdajů se odráží obecná spotřebitelská inflace, jelikož třeba i prostitutky musí z něčeho platit nájem a elektřinu. Vyšší náklady na energie či mzdy zase zdražují výrobu alkoholu či tabáku, přičemž do cen tohoto zboží se také promítá právě také zmíněné navyšování příslušné spotřební daně, případně úpravy sazeb DPH.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herec Jan Dolanský v minitunaji v plážovém volejbale ukázal, že schopní herci dokáží odehrát opravdu vše

Pokud máte kvalitní postel i matraci, ale pořád se vám...

Některé jedovaté houby si lidé stále pletou. Člověku...

Podzimní řez pomůže růžím lépe přečkat zimu. Nesmíte...

I koupelnu si můžete zařídit podle Feng Shui. Budete se v ní...

Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným...

Zbavte se zápachu z bot a vyřešte tak nepříjemný problém...

Zavřít reklamu