Na druhou vlnu nejsme připraveni, semafor je nedostatečný a chytrá karanténa nefunguje, říká opozice

Domácí 04. srpna 2020 | 09:19 — Ilona Cílková
Předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka kritizuje nepřipravenost vlády na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Podle něj apeluje opozice k přípravě na druhou vlnu prakticky již od skončení karanténních opatření. Kabinet ovšem všechny výzvy ignoroval.
Další 3 fotografie v galerii
Druhá vlna se nám s největší pravděpodobnostní na podzim nevyhne / Pixabay

„Na případnou druhou vlnu jsme jako země výrazně nepřipraveni. Pokud se přístup ministerstva zdravotnictví a dalších resortů zásadně nezmění, bude se s největší pravděpodobností opakovat situace z března a dubna. Bohužel musím říct, že nejsme na epidemii o nic víc připraveni, než jsme byli v polovině března tohoto roku,“ kritizoval Jurečka v Interview ČT24. 

Podle něj apeluje opozice k přípravě na druhou vlnu prakticky již od skončení karanténních opatření. Například na školství dle Jurečky vláda vůbec nepomyslela a to je na druhou vlnu naprosto nepřipravené. „Jsou zařízeny prostředky pro případnou distanční výuku? Budou k ní mít všechny děti přístup? Pojďme tato opatření více rozpracovat, abychom případnou druhou vlnu zvládli lépe,“ vyzval.

Nový systém pohotovostních stupňů –⁠ semafor –⁠ pokládá předseda KDU-ČSL za nedostatečný. „Nestačí představit mapu na úrovni okresů, ale třeba na úrovni obcí s rozšířenou působností nebo i menší části. Když budou testy pozitivní v jedné obci, neměla by se dělat opatření pro celý okres,“ uvedl Jurečka.

Během případného vypuknutí druhé vlny vidí jako nutnou důkladnou spolupráci resortů a hlavně zlepšení metodických řešení všech čtrnácti krajských hygienických správ. „Byl bych rád, aby mělo řešení nějaký řád,“ konstatoval.

Vláda uvedla, že kdyby v některém regionu případně propukla těžce zvladatelná epidemie, ekonomický chod regionu by se nijak nepozastavoval. „Kdyby se některý region dostal do červené, těžko zvladatelné zóny, jako bylo například uzavření Litovelska a Uničovska, tak už samotné uzavření ekonomický vývoj ovlivňuje, ať už chtěně, či nechtěně. Už během uzavření těchto oblastí to zkomplikovalo život tisícům lidí,“ řekl lídr lidovců.

Systém chytré karantény a trasování označil Jurečka za nefunkční. Vláda podle něj ještě nepředstavila žádné výsledky chytré karantény a reálně se neví, jak funguje. „Nikdo výsledky chytré karantény v praxi neviděl,“ konstatoval. S nákazou lze bojovat mnohem efektivněji. Chytrá karanténa u nás neexistuje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu