Virus mutuje a poškozuje doživotně plíce pacientů

Domácí 29. července 2020 | 07:26 — Ilona Cílková
Šíření nákazy koronavirem se stále nedaří dostat pod kontrolu. Hrozí návrat plošných opatření? Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymula se u nás drastická opatření z jara opakovat nebudou, i když v okolních zemích se začínají opět zavádět.
Další 3 fotografie v galerii
I když u řady lidí nákaza skutečně probíhá banálně, v některých případech je to naopak, zdůraznil epidemiolog / Česká televize

Podle Prymuly je důležité, abychom normálně žili, ale zároveň nákazu nepodceňovali.  „Pravdou je, že v některých zemích se znovu dostávají k některým opatřením, která jsou plošného charakteru. My to opravdu dělat nechceme,“ uvedl Prymula v České teelvizi.

V té souvislosti zdůraznil, že se představitelé snaží vyvarovat toho, aby se nákaza dostala mezi seniory nebo jiné rizikové skupiny. „Tady může dojít k tomu, že bude znovuzaveden zákaz návštěv a podobně. Bude to ale děláno regionálně,“ dodal. 

Mimořádné kroky, k nimž se vláda na počátku koronavirové krize uchýlila, nicméně byly podle Prymuly správné. „Do přísných opatření šel prakticky celý svět,“ poznamenal epidemiolog, který v té době působil jako náměstek ministra zdravotnictví a krátce i jako šéf Ústředního krizového štábu. V té souvislosti poukázal na tehdejší vývoj v Itálii a Číně. „Já si myslím, že v iniciální fázi to bylo dobře a zpětně bych to asi neměnil,“ řekl. 

Nyní je však již podle Prymuly situace jiná. Virus mutuje a smrtnost na covid-19 je nižší než na počátku pandemie. Na to je nutné reagovat a přečkat do doby, než bude dostupná vakcína.   „To znamená po těchto několik měsíců –⁠ a já předpokládám, že to bude doba maximálně jednoho roku –⁠ systém potřebujeme nastavit tak, abychom normálně žili, ale na druhou stranu abychom tu nákazu nepodceňovali,“ řekl. 

I když u řady lidí nákaza skutečně probíhá banálně, v některých případech je to naopak, zdůraznil epidemiolog. „Když se podíváme na zápaly plic, tak ty nejsou stejné jako u chřipky. Tady dochází k fibróznímu zánětu a stěna plic je doživotně poškozena,“ upozornil.  

U vyvíjených vakcín je přitom podle Prymuly snaha, aby pokryly případné mutace viru. Současné výzkumy se zaměřují na takzvanou inaktivovanou vakcínu. „Mrtvý virus se používá k navození imunitní odpovědi,“ vysvětlil.

„Já s touto cestou mám trochu problém v tom, že pokud vlastní živý virus není schopen navodit dostatečnou imunitu, tak je otázkou, jak se nám to bude dařit s virem mrtvým,“ podotkl. „Protože ta imunita je vždycky slabší,“  uzavřel s tím, že nicméně jedna práce ukazuje poměrně slušnou odpověď na zvířecím modelu. Epidemie jede vesele dál a zdaleka není na vrcholu, říká Prymula.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z...

Zavřít reklamu