Když nefunguje chytrá karanténa, bude fungovat vychytralá statistika

Domácí 27. července 2020 | 10:17 — Ilona Cílková
V České republice den ze dne spadlo aktuálně nakažených koronavirem o 1800 případů. Stačilo málo. Zpětný audit na ministerstvu zdravotnictví. A celý svět se od nás zase může učit.
Další 3 fotografie v galerii
O tom, že číslo nakažených se sníží, mluvil minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch / Facebook/AV

„Je to čistě úpravou záznamu. Provedli jsme zpětný audit dat, který na hodnocení epidemie nic nemění,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.  „Přistoupili jsme k auditu, který běžel zhruba týden. Víkend se využil k tomu, aby hygienici provedli úpravu databáze,“ dodal. Na věrohodnost statistik podle něj výsledky kontroly nemohou mít vliv, protože počty nově diagnostikovaných, zemřelých i hospitalizovaných se sledují v reálném čase, když se vloží do databáze. Podle Duška je statistika uzdravených jediná, která vyžaduje kontrolu. 

O tom, že číslo nakažených se sníží, mluvil minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který ve středu oznámil, že nechá počty aktuálně nemocných prověřit. „Pět tisíc případů je třeba brát s rezervou. Zadal jsem audit těch dat, která jsou prezentována, protože máme podezření, že jsou v celkových datech necháváni i vyléčení pacienti, kteří nejsou vyřazeni,“ řekl Vojtěch před několika dni.

Aktuálně nakažených je 3 479, tedy o 1 775 méně než ráno. Naopak počet vyléčených vzrostl z 9 590 na 11 423. Výrazně se také zvedl údaj o počtu vyléčených, a to z 9 590 na 11 423. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo v neděli v podvečer zveřejnilo na svém webu. 

Podle ředitele UZIS Ladislava Duška byly některé hygienické stanice v krajích v poslední době vytíženy eliminací epidemie v lokálních ohniscích nákazy a aktualizace údajů o počtech vyléčených pro ně nebyla prioritou. „Není to žádný skok, který by měnil podstatu hodnocení celé epidemie,“ dodal. Zpoždění v záznamech zjištěné nynějším auditem bylo dvoutýdenní až třítýdenní. „Databáze nám nikam neujela dramaticky,“ řekl Dušek v České televizi. Černý scénář pro podzimní Česko.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně nešlápnete vedle

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Sen všech dobrodruhů. Na tuhle jízdu nikdy nezapomenete

Zavřít reklamu