Obchod, na kterém Česká republika prodělala desítky miliard korun

Domácí 13. července 2020 | 06:59 — Ilona Cílková
Česko se v posledních 25 letech zbavilo nejvyššího podílu svých zlatých rezerv ze všech zemí EU. Pokud by ČR zlato prodávala až nyní, dosáhla by o desítky miliard korun vyššího výnosu. Vyplývá to z aktuálních dat Mezinárodního měnového fondu.
Další 3 fotografie v galerii
Česko se v posledních 25 letech zbavilo nejvyššího podílu svých zlatých rezerv / Pixabay

Mezi červencem 1995 a květnem 2020 poklesy rezervy zlata v držení České republiky z 1,99 milionu troyských uncí na 0,25 milionu troyských uncí. Troyská unce odpovídá zhruba 31,1 gramu.

V uvedeném období se tedy hmotnost českého rezervního zlata snížila přibližně z 61,9 na 7,8 tuny. To odpovídá poklesu o 87,4 procenta (viz graf v galerii). Žádný jiný stát EU takto citelně své zlaté rezervy v daném období neredukoval. Druhého největšího podílu zlata se zbavilo Lucembursko, a to 76,4 procenta, třetím nejvýraznějším tempem pak své zlato prodávala Malta, jež zlatou rezervu snížila o 64,4 procenta.

Celkovou hmotnost svého rezervního zlata v daném období snížilo patnáct ze současných 27 zemí EU. Deset zemí své zlaté rezervy naopak navýšilo, dva státy zůstaly „na svém“. Jedním z nich je Chorvatsko, které jako jediná země EU žádné zlaté rezervy nemá.

Největší zlaté rezervy ze zemí EU mělo letos v květnu, za který MMF publikuje nejnovější data, Německo, a sice 3363 tun, následované Itálii a Francií s rezervami čítajícími 2452, resp. 2436 tun.

Cena zlata s okamžitým datem dodání se v uplynulém týdnu dostala na svojí nejvyšší úroveň od roku 2011. V roce 2011 přitom zlato dosáhlo svého absolutního cenového rekordu, když se 6. září toho roku prodávalo i za cenu převyšující 1921 dolarů za unci.

Troyská unce kovu se podle dat agentury Bloomberg tento týden ve středu prodávala i za více než 1818 dolarů, tedy nejdráže od 19. září 2011. Blízko svého mnohaletého maxima uzavřelo i před víkendem, a to na ceně bezmála 1799 dolarů za unci.

V uplynulém čtvrtstoletí zlato zdražilo o zhruba 370 procent. Před 25 lety, v polovině července 1995, stála troyská unce kovu 390 dolarů.

Česká republika, resp. Česká národní banka se podstatné části svého zlata zbavila v období od května 1997 do září 1998, kdy tuzemské státní zlaté rezervy klesly o zhruba 85 procent. Cena zlata se tehdy pohybovala prakticky na svém úplném dně za celé období posledních čtyřiceti let. Průměrná uzavírací cena kovu činila v období od května 1997 do září 1998 pouze přibližně 309 dolarů za troyskou unci a odpovídala tedy pouze zhruba šestině současné cenové úrovně.

„Pokud by se tedy ČR svých uvedených 85 procent zlatých rezerv zbavila nikoli v letech 1997 až 1998, ale až nyní, mohla dosáhnout výnosu z prodeje kovu řádově o desítky miliard korun vyššího, a to i po zohlednění inflace, která od konce 90. letech nastala," uvádí k prodeji ekonom Lukáš Kovanda. Cena zlata vystřelila k dějinnému rekordu. Pohání ji strach z druhé vlny pandemie.

Témata: zlato, cena, rezervy, prodej
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu