Česko má štěstí v neštěstí, že má za hranicemi silného souseda

Domácí 22. června 2020 | 08:18 — Ilona Cílková
Německá vláda schválila dodatečný rozpočet k financování opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Celková hodnota nových půjček by tak měla v letošním roce dosáhnout rekordních 218,5 miliardy eur. To je v přepočtu 5,8 bilionu korun.
Další 2 fotografie v galerii
Německo si pro boj s koronavirem půjčuje jedno celé Česko / Depositphotos

S mírnou nadsázkou lze říci, že Německo si pro boj s koronavirem půjčuje jedno celé Česko. Česku je „štěstím v neštěstí“, že má za hranicemi zemi, která dává nejvíce ze všech.

Německo si tak na boj s koronavirem letos půjčí více než „jednu celou českou ekonomiku“. Německá vláda na mimořádné schůzi minulý týden schválila dočasné snížení daně z přidané hodnoty, od července do konce letošního roku klesne DPH z nynějších 19 na 16 procent. Snížená sazba pak klesne ze sedmi na pět procent. Jen toto opatření vyjde německou veřejnou kasu na zhruba 20 miliard eur.

Plošné snížení německé DPH těší všechny ty české zákazníky, kteří vyhledávají německé příhraniční obchody a hypermarkety. Nakupují v nich zejména potraviny a drogistické zboží. Nejen kvůli ceně, ale i kvůli leckdy vyšší kvalitě a „poctivosti“.

Snížením DPH chce vláda přimět Němce k utrácení a opět roztočit kola ekonomiky, která se zadrhla kvůli koronaviru. Těžit z něj pochopitelně budou i čeští zákazníci. Zlevnění zboží v německých obchodech bude alespoň zčásti kompenzovat efekt oslabení koruny vůči euru, k němuž během koronakrize došlo. Lépe na tom budou právě třeba čeští pendleři, kteří vydělávají eura, a mohou tak za ně pak i rovnou v Německu nakupovat, bez ohledu na kurs. Eurový účet mají pochopitelně i mnozí další Češi, další si pak dávají eurovou hotovost stranou právě třeba pro případ nákupů v Německu.

Efekt oslabení koruny budou Čechům, kteří jezdí za nákupy přes německé hranice, kompenzovat levnější pohonné hmoty. Toto léto bude z hlediska cen benzínu a nafty v ČR nejlevnější za posledních skoro dvacet let, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

V Německu po snížení DPH zlevní nejen potraviny nebo drogistické zboží, ale také třeba oděvy, nábytek nebo elektronika. Výhodnější tak bude pro Čechy rovněž nakupování na německých e-shopech. Češi v nich nejčastěji nakupují zboží pro děti, třeba pleny, ale také elektroniku, elektrospotřebiče nebo oblečení. Například v případě elektroniky může být zlevnění z titulu nižší německé DPH opravdu citelné.

Problémem nakupování v německých e-shopech je tradičně poměrně vysoké mezinárodní poštovné. To však lze obejít zřízením virtuální adresy v Německu, z níž pak je zboží posláno až třeba se sedmdesátiprocentní slevou na poštovném do ČR. Na trhu existují společnosti, které zajistí zřízení virtuální adresy v Německu i přeposílání zboží původem z německého e-shopu do ČR. Na zahraničních e-shopech ročně nakupuje zhruba 1,3 milionu Čechů. Z e-shopů v EU jsou nejvyhledávanější právě německé.

Německo v uplynulém desetiletí postupuje v oblasti rozpočtové politiky přímo učebnicově a mohlo by být vzorem pro většinu z ekonomicky nejvyspělejších zemí světa. V letech prosperity před úderem koronaviru dodržovalo politiku nulového schodku, takže podstatně snížilo svůj dluh v poměru k HDP.

Jenom tři další země EU – Irsko, Malta a Nizozemsko – snižovaly v letech 2013 až 2019 svůj veřejný dluh v poměru k HDP rychleji než právě Německo. Berlín tak má nyní „z čeho brát“, aby ekonomiku sanoval a podporoval.

Německý balík opatření pro boj s ekonomickými dopady koronaviru, na který si nyní Berlín astronomicky půjčuje, je nejobjemnější v rámci ekonomicky vyspělých zemí. Po přepočtu na HDP předčí i fiskální balík, jímž se Trumpova administrativa snaží podpořit americkou ekonomiku.

Snížení sazby DPH, které je součástí německého balíku, umožní tamním firmám udržet si v náročném období více peněz na účtu, přičemž spotřebitelé dostanou impuls ke spotřebě. Lze totiž předpokládat, že z redukce sazby bude zčásti těžit německá podniková sféra a zčásti tamní spotřebitelé, neboť podniky a firmy budou moci snáze snížit své konečné ceny. Redukce německé DPH přispěje také k zotavení české ekonomiky, která je silně závislá na poptávce německých podniků i spotřebitelů.

V celém „neštěstí koronakrize“ je Česku jedním z největších „štěstí“, že je tak mocně ekonomicky provázána zrovna se zemí, jež neváhá razantně svoji poptávku podpořit. Německý daňový poplatník, z jehož daní je německý balík opatření financován, také právě díky snížení DPH z nezanedbatelné části pomůže na nohy i české ekonomice. Díky růstu německé poptávky i po českém zboží nebo díky snížení německé DPH i pro české zákazníky, míní Kovanda.

V důsledku ovšem německý veřejný dluh v poměru k HDP vzroste letos z 60 na 77 procent. Český veřejný dluh k HDP by měl letos vzrůst z 30 na necelých 40 procent, měl by tedy zůstat zhruba poloviční oproti německému. Česko by tak mělo zůstat zemí, jež patří mezi ty úplně nejméně zadlužené v EU. V Německu Češi nakoupí potraviny mnohem výhodněji než dříve

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu