Záměr nebo omyl? Dohady o původu koronaviru

Domácí 01. května 2020 | 17:58 — Ilona Cílková
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že má informace, které mu dávají vysokou míru přesvědčení o původu koronaviru ve Virologickém ústavu v čínském Wu-chanu. Konkrétnější však na čtvrtečním tiskovém brífinku nebyl, uvedly tiskové agentury.
Další 2 fotografie v galerii
Virus se chová podivně / Pixabay

Trump opět spekuloval o tom, že Čína vypustila koronavirus do světa strašlivým omylem, nebo také záměrně. Na otázku jednoho z novinářů, zda viděl informace, které mu umožňují „vysokou míru přesvědčení“ o původu viru ve wu-chanské laboratoři, Trump odpověděl. „Ano, viděl.“

Ve wu-chanském institutu byly koncem minulého roku rozpoznány první případy nové nákazy. Laboratoř ale už před několika dny odmítla tvrzení, že vir pochází odtud.

Trump ve čtvrtek rovněž znovu kritizoval vedení Číny za to, že virus nezastavilo ještě ve své zemi. „Buď toho nebyli schopni, nebo se rozhodli to neudělat, a svět těžce utrpěl,“ řekl americký prezident. Kromě toho opět kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci, kterou označil za „PR agenturu Číny“.

Trump podle agentury DPA nechtěl potvrdit údaje šéfa amerických tajných služeb Richarda Grenella, jehož úřad ve čtvrtek sdělil, že tajné služby stejně jako většina vědců předpokládají, že nový virus vznikl přirozenou cestou, a ne uměle. Trump řekl, že příslušné sdělení neviděl. Podle něj existuje mnoho teorií a USA zjišťují původ viru.

Většina vědců se shoduje na tom, že koronavirus v Číně přeskočil ze zvířat na člověka a poté se rychle rozšířil. 

Česká lékařka Soňa Peková ze soukromé laboratoře Tilia je ale rovněž přesvědčena, že koronavirus SARS-Cov-2 byl v laboratoři uměle vytvořený. Podle Pekové je tento virus tak netypický a speciální, že nemohl vzniknout v přírodě. „Je kolem něj hodně mlhy, nakonec se ale ukáže, kde je pravda. Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ popisuje. Že by měl virus pocházet ze zvířecí říše, jak uvádí Světová zdravotnická organizace, přijde Pekové nepravděpodobné. Více zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda filmu Láska nebeská Keira Knightley chytla covid. Herečka má těžší průběh nemoci a prý se cítí jako odpad

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu