Dobrá zpráva pro české řidiče. Propad cen benzinu zdaleka nekončí

Domácí 24. dubna 2020 | 07:26 — Ilona Cílková
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svůj propad z týdnů předešlých. Zlevňování je v posledních více než třech měsících prakticky soustavné. Bude navíc pokračovat, neboť ropa ve světě dále dramaticky zlevňuje. Některým čerpacím stanicím v ČR proto hrozí krach.
Cena ropy v korunách klesla nejníže od vzniku České republiky / Depositphotos

Benzín v uplynulých sedmi dnech dle údajů CCS zlevnil o 47 haléřů na litr, a to na průměrnou cenu 26,62 koruny za litr. Je tak prakticky nejlevnější od března 2016. Nafta se včera prodávala za 26,83 koruny za litr, o 43 haléřů levněji než před týdnem. Nafta je nejlevnější od května 2016.

Oproti své letošní nejvyšší průměrné ceně, 32,40 koruny za litr, dosažené v polovině ledna, zlevnil benzín již o takřka 5,80 koruny. Nafta oproti svému letošnímu maximu, 32,11 koruny za litr, na které vystoupala před polovinou ledna, zlevnila takřka 5,30 koruny. Nafta zlevňuje a pomaleji než benzín, neboť se výrazněji využívá v průmyslu – např. jako topná nafta –, který není opatřeními pro boj s koronavirem dotčen tak závažně jako osobní automobilová přeprava.

V dalším týdnu pohonné hmoty dále zlevní, a to až o 50 haléřů na litr. Během května se cena pohonných hmot pravděpodobně propadne až k úrovni 25 korun za litr. Důvodem jsou nadále nízké ceny ropy na světovém trhu.

Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně včera podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 408 korun. Jedná se o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy za celé období od března 1999. Ještě zajímavější je však zhodnocení reálné korunové ceny barelu Brentu, tedy vyjádření, které zohledňuje inflační vývoj, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Od vzniku samostatné České republiky se nominální korunová cena barelu Brentu pohybovala v pásmu od necelých 286 korun až takřka po 2360 korun. Historického minima dosáhla během obchodování dne 21. prosince 1998 – minimum tehdy činilo 285,88 koruny. Maxima pak dosáhla během obchodování dne 14. března 2012 – maximum činilo 2359,56 koruny. Čistě nominálně tedy maximum odpovídalo 8,25násobku minima.

Po zahrnutí inflace, tedy v reálném vyjádření, však platí, že 286 korun roku 1998 odpovídá zhruba 455 korunám v současnosti. Mezi lety 1998 a 2020 totiž koruna kvůli inflaci, jež po drtivou většinu daného období panovala, ztratila část své kupní síly. Po dnešním poklesu korunové ceny barelu Brentu až ke zmíněné úrovni 408 korun tak lze bezpečně tvrdit, že ropa je v reálném vyjádření levnější dokonce i než 21. prosince 1998. Cenová úroveň 408 korun totiž po zohlednění inflace odpovídá 255 korunám. Jenže, jak už víme, tak levný barel ropy v korunách v novodobé historii ČR nikdy nebyl.

Sečteno, podtrženo, ropa je právě dnes v korunách reálně nejlevnější od vzniku samostatné České republiky roku 1993, říká Kovanda.

Nemusí to však nutné znamenat, že reálně budou nejlevnější i pohonné hmoty, neboť v jejich ceně jsou započítány i jiné složky než cena ropy, zejména pak spotřební daň a DPH. Tyto daně, resp. jejich sazby, se od vzniku ČR měnily. Trh s ropou se zhroutil, její cena spadla do minusu. Co se stalo? Bude se to opakovat?

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu