Pochybnosti kolem studie kolektivní imunity. To nejhorší máme teprve před sebou

Domácí 23. dubna 2020 | 07:48 — Ilona Cílková
Na několika místech Česka dnes startuje průzkum kolektivní imunity, který má naznačit, jaké je vlastně procento nakažených onemocněním covid-19 v populaci. Řada lidí totiž mohla infekci způsobenou koronavirem prodělat, aniž by o tom měla nejmenší tušení.
Když zjistíme, že imunizace je v české populaci velmi slabá, tak to nevyhnutelně znamená, že prostup viru populací je v tuto chvíli ještě před námi / Pixabay

Čím vyšší číslo ze studie kolektivní imunity vzejde, tím je to z epidemiologického pohledu lepší zpráva – lidé, kteří si už infekcí prošli, mají v těle protilátky, díky kterým by měli být před nákazou chráněni. Výsledek studie promořenosti v Česku tak bude mít vliv také na další rozhodování o uvolňování opatření zavedených v souvislosti s pandemií. 

„Cílem studie není zjistit počet nemocných lidí, ale přinést tvrdá data o tom, kolik osob v populaci covid-19 prodělalo s mírnými nebo žádnými příznaky,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo a vysvětluje, jak bude testování fakticky probíhat. „Testovaní budou rozděleni do čtyř skupin podle věku a bude jim odebrána kapilární krev z prstu tak, jako když se například stanovuje glykémie. Rychlotest stanoví hladinu protilátek proti viru SARS-CoV-2. Výsledek se dotyčný dozví na místě do maximálně 30 minut od zahájení testu.

Pokud bude pozitivní, to znamená, že testovaný bude mít zvýšenou koncentraci protilátek, podstoupí ještě stěr biologického materiálu ze sliznic horních cest dýchacích na prokázání přítomnosti viru pomocí PCR testu a bude lékařem poučen, jak má dále postupovat,“ dodává děkan Šedo s tím, že s testováním v Praze bude pomáhat cca 70 mediků ze studentské iniciativy Dobro1lf, která již od poloviny března působí na 1. LF UK. V současnosti přes 500 studentů zapojených do této iniciativy vypomáhá ve více než 50 zdravotnických zařízeních po celé České republice.

Když zjistíme, že imunizace je v české populaci velmi slabá, tak to nevyhnutelně znamená, že prostup viru populací je v tuto chvíli ještě před námi. A bude to velký apel, jak organizovat a hlídat nouzová opatření, abychom řídili další vývoj, shodují se odborníci.

Každá země, která spustila testování populace, se proto modlí za co možná největší podíl nakažených, ideálně v desítkách procent, předběžné odhady nicméně ukazují, že půjde spíš o jednotky. „Prvotní data naznačují, že je nakaženo relativně malé procento populace. Ne víc než dvě až tři procenta,“ uvedl začátkem týdne šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V Česku má testování kolektivní imunity proběhnout na vzorku zhruba 27 tisíc lidí, kteří žijí v regionech s různým podílem nakažených. Některé z nich vytipoval například Český statistický úřad nebo Akademie věd, zapojit se ale mohou i dobrovolníci, kteří dorazí na vybraná odběrová místa. Výsledek má být zveřejněn začátkem května. Koronavirus překvapuje. Na mladé lidi působí jinak, než se předpokládalo.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu