Čína čelí obvinění. Tajila informace o nákaze a ohrozila zbytek světa

Domácí 21. dubna 2020 | 17:30 — Ilona Cílková
Dosud se předpokládá, že se nová nemoc, později označená jako COVID-19, objevila koncem minulého roku na trhu se zvířaty v sedmimilionovém Wu-chanu. Odtud se vysoce infekční nákaza rozšířila do celého světa. Čína dnes čelí obvinění, že zpočátku informace o nákaze tajila a ohrozila tak zbytek světa.
Informační blokáda a zpoždění zásahu proti koronaviru zásadně přispěly k jeho nekontrolovanému šíření za čínské hranice / Pixabay

Informační blokáda a zpoždění zásahu proti koronaviru zásadně přispěly k jeho nekontrolovanému šíření za čínské hranice. Kritici čínského komunistického režimu poukazují na to, že umlčoval a šikanoval lékaře, vědce a novináře, kteří na nový virus upozornili už loni v prosinci.

V březnu zveřejnili vědci z univerzity v Southamptonu šokující studii, poukazující na fatální selhání čínských úřadů. Vyplývá z ní, že pokud by čínská vláda vypuknutí nákazy neututlávala a zakročila v jejím zárodku, mohlo se její šíření snížit až o 95 procent. Po celém světě by neumíraly stovky tisíc lidí a infekci by bylo možné izolovat v zemi původu.

Tlak na Čínu stupňují Spojené státy. Prezident Donald Trump prohlásil, že pokud Čína vědomě nezasáhla a nezabránila šíření viru, ponese následky. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval Peking, že by měl jít s pravdou ven. Čína však odpovědnost odmítá a naopak šíří propagandu o úspěšně zvládnuté epidemii.

Přímo na  čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zaútočil i největší německý deník Bild. Jeho šéfredaktor mimo jiné píše, že se komunistická strana dopustila porušení mnoha lidských práv a že musela dlouho vědět, jak je koronavirus nakažlivý a nebezpečný, ale zbytek světa nikdo nevaroval.

 „Vy (Si Ťin-pching), vaše vláda a vaši vědci věděli už dávno, jak nakažlivý koronavirus je, ale zbytku světa jste o tom nic neřekli,“ napsal Reichelt v otevřeném článku adresovaném čínské hlavě státu. „Vaši největší experti odmítli odpovědět, když se jich západní výzkumníci psali, co se skutečně děje ve Wu-chanu. Byli jste moc pyšní a moc nacionalističtí, než abyste řekli pravdu, o které jste měli pocit, že je to národní ostuda,“ tvrdí šéfredaktor listu Julian Reichelt. 

Bild cituje i informaci z amerického deníku The Washington Post, který informoval o tom, že vědci v čínském městě Wu-chan, který byl epicentrem nákazy už od loňského roku, prováděli výzkum koronavirů v těle netopýrů. Na místě ale nebyly podle zdaleka dodrženy hygienické standardy. „Proč vaše toxické laboratoře nemají stejné zabezpečení jako vaše vězení pro politické vězně? Dokázali byste to vysvětlit všem truchlícím vdovám, dcerám, synům, manželům, rodičům obětí koronavirové pandemie po celém světě?“ táže se Reichelt.

V době nástupu pandemie selhala i Světová zdravotnická organizace. Klíčový podíl na tom má její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus, etiopský politik radikálně marxistického zaměření s vazbou na Komunistickou stranu Číny, která mu pomohla ke zvolení šéfem organizace. Koronavirus šíří příliš servilní politici a jejich cynismus.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu