Ceny pohonných hmot zrychlily svůj propad a zlevnily nejvíce za poslední roky

Domácí 20. dubna 2020 | 06:58 — Ilona Cílková
Benzín za jediný den zlevnil o 30 haléřů na litr a prodává se jako nafta za méně než 27 korun za litr, poprvé za více než čtyři roky. Pád cen pohonných hmot v ČR přitom nekončí.
Další 1 fotografie v galerii
Ceny pohonných hmot v ČR o víkendu zrychlily svůj propad / Pixabay

Ceny pohonných hmot v ČR o víkendu zrychlily svůj propad, a to zvláště v případě benzínu. Zlevňování je v posledních třech měsících prakticky soustavné.

Benzín z pátku na sobotu dle údajů CCS zlevnil o celých 30 haléřů na litr, a to na průměrnou cenu 26,61 koruny za litr. Tak dramatické zlevnění během jediného dne je zcela ojedinělé. Nafta se včera prodávala za 26,99 koruny za litr. Poprvé od března 2016 tak oba základní druhy pohonných hmot stojí méně než 27 korun za litr.

Oproti své letošní nejvyšší průměrné ceně, dosažené v polovině ledna, zlevnil benzín již o takřka 5,80 koruny, a to z 32,40 právě na sobotní úroveň 26,61 koruny za litr. Nafta oproti svému letošnímu maximu, 32,11 koruny za litr, na které vstoupala před polovinou ledna, zlevnila o více než pětikorunu na litr. Nafta zlevňuje a pomaleji než benzín, neboť se výrazněji využívá v průmyslu – např. jako topná nafta –, který není opatřeními pro boj s koronavirem dotčen tak závažně jako osobní automobilová přeprava.

V nadcházejícím týdnu pohonné hmoty dále zlevní, a to až o 50 haléřů na litr. Důvodem jsou nadále nízké ceny ropy na světovém trhu. Ropa typu Brent před víkendem uzavírala na ceně kolem 28,30 dolaru za barel. V uplynulém obchodním týdnu zlevnila o zhruba deset procent.

O předminulém víkendu se sice klíčoví světoví těžaři dohodli na masivním omezení těžby, a to o takřka 10 milionů barelů denně, avšak poptávka klesá ještě dramatičtěji, zhruba o 20 milionů barelů denně. Ropy je tak stále přebytek a zintenzivňují potíže s jejím uskladněním. Tyto potíže se projevují například rozevřením nůžek mezi cenou ropy typu Brent a cenou americké lehké ropy WTI. Rozdíl v ceně obou druhů ropy se před víkendem zvýšil až na 9,81 dolaru na barel (viz graf), nejvýše od loňského května.

Jak upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda rozevření nůžek do takové šíře odráží obavu obchodníků, že problém s uskladněním ropy se fatálně vyhrotí dříve na americkém kontinentu. Některé druhy ropy se na americkém kontinentu už prodávají za zápornou cenu, kdy kupující dostává ještě navrch zaplaceno, neboť uvolňuje místo k uskladnění. Rozpětí mezi cenou severomořské ropy Brent a americké lehké ropy WTI je nejvyšší od loňského května (viz fialová křivka ve fotogalerii). V Americe je totiž intenzivnější obava, že ropu nebude kde skladovat. Blíží se krachy čerpacích stanic.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu