Problematická vládní zakázka na respirátory. Získala ji firma, která čelí 18 exekucím

Domácí 18. dubna 2020 | 08:19 — Ilona Cílková
Ministerstvo zdravotnictví si v uplynulých týdnech objednalo dodávky respirátorů od firmy Recea Prague za celkem 310 milionů korun. Piráti nyní upozornili na to, že proti jednateli této společnosti se vede hned 18 exekučních řízení, trvalé bydliště má navíc hlášeno na úřadě městské části Praha 5.
Šéf Pirátů zakázku zpochybňuje a žádá vysvětlení / Facebook

Předseda strany Pirátů Ivan Bartoš tvrdí, že jsou u firmy pochybnosti o její důvěryhodnosti a od šéfa resortu Adama Vojtěcha požaduje vysvětlení.

„Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Bartoš kvůli pochybnostem o dodavatelské firmě podal ve sněmovně také písemnou interpelaci. V dokumentu upozorňuje dále na to, že firma měla dosud roční tržby 116 tisíc korun a má záporný vlastní kapitál. Od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) proto požaduje vysvětlení.

Šéf zdravotnictví pro Seznam Zprávy řekl, že to „nevypadá ideálně, ale nežijeme v optimální době“. „Hrál tam roli čas, nicméně firmy kontrolujeme s celníky. Pokud by měly finanční problémy, věděli bychom to,“ popsal serveru proces výběru dodavatelů ochranných pomůcek v boji proti koronaviru.

V tomto případě se ukázalo, že kontrola nemusela být dostatečná. Jednatel firmy Recea Prague Jan Kunc má podle veřejné evidence na sobě 18 exekucí a trvalé bydliště má hlášené na úřadě městské části Praha 5.

Firma navíc podle Vojtěcha nedodala část ochranných pomůcek v požadované kvalitě, některé objednávky proto resort stornoval, napsaly dále Seznam Zprávy. Ministr na twitteru uvedl, že resort zatím firmě zaplatili 6,9 milionu korun za část jedné objednávky.

Kunc pvšak pochybení odmítl. „Mám podepsané smlouvy, které jsou platné. Já je plním. My jsme víceméně udělali vše, co jsme měli. Situace se teď má tak, že mám u ministerstva 190 milionů, které mi nezaplatilo,“ prohlásil.

Ministerstvo s firmou Recea Prague uzavřelo od 18. března celkem šest objednávek na respirátory třídy FFP2, jak vyplývá z přehledu na webu resortu. Naposledy to byla dodávka skoro 158 tisíc kusů daných ochranných pomůcek v hodnotě 51 milionů korun. Za kus resort platil v rozmezí od 162 do 324 korun. Nebývalé situace si žádají nebývalá řešení. Vláda zvažuje nevídaný krok.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu